U medijskom savezu su Sindikat novinara Srbije (SINOS), Profesionalno udruženje novinara Srbije (PROUNS), Udruženje medija i medijskih radnika (UMMR) i Društvo novinara Vojvodine (DNV).
Kako se navodi u saopštenju, medijski savez aktivno će se uključiti u izradu nove medijske strategije sa konkretnim predlozima.
Oni su postigli dogovor o ciljevima koje će zajednički zastupati, a to se, između ostalog, odnosi na obezbeđivanje opstanka nacionalne državne agencije Tanjug.
Prema mišljenju ovih udruženja, izmenom zakona neophodno je i osnivanje regionalnih i lokalnih javnih servisa u skladu sa preporukama Saveta Evrope iz 2007. godine i do sada važećom medijskom strategijom i Medijskom studijom koju su uradili eksperti EK.
Neophodno je i obnoviti Međunarodni radio Srbija, transparentnost vlasništva i finansiranja.
Medijski savez traži da medijska udruženja koja apliciraju na budžetska sredstva na konkursima koje raspisuje Ministarstvo kulture isključi iz odlučivanja jer se radi o sukobu interesa.
Članovi komisija koji su učestvovali u radu na lokalnom i republičkom nivou zbog čijih predloga su lokalne samouprave predmet sudskih sporova ne mogu ponovo biti predlagani u ta tela dok se ne okončaju sudski sporovi, navodi se u saopštenju.
Traži se i ravnopravan tretman svih udruženja i organizacija prilikom korišćenja Doma novinara, delegiranja članova udruženja i organizacija u regulatorna ili samoregulatorna tela, formiranje Registra stranih donatora koji će biti dostupan javnosti, zaustavljanje monopolizacije i tajkunizacije medijskog tržišta.
Takođe udruženja smatraju da je neophodno uspostavljanje socijalnog dijaloga u medijima i potpisivanje granskog kolektivnog ugovora kako bi bili zaštićeni medijski radnici i u onim medijima čiji vlasnici nedozvoljavaju osnivanje sindikata.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.