Manojlović i Mitrović trebalo bi večeras da budu gosti u emisiji „Prav ugao“ Ljubice Gojgić na RT Vojvodina.
Njihov susret „zakazan“ je na Tviteru, nakon što je organizacija Kreni-promeni prikupila skoro 200.000 potpisa za oduzimanje nacionalne frekvencije televizijama Pink i Hepi zbog sadržaja programa.
Odgovor Željka Mitrovića na ovo bio je pokretanje „peticije“ za emitovanje nove sezone rijaliti programa Zadruga.
Mitrović i Manojlović su preko Tvitera pozivali jedan drugog na TV duel, a na kraju su se dogovorili da se sretnu u emisiji na RTV, koju bi trebalo da prenosi TV Pink.
Upitan kakav domet ovog susreta može biti i da li je to eventualno najava otvaranja medijskog prostora za druge debate profesor Veljanovski kaže da je teško reći, te da je suprostavljanje različitih mišljenja zamrlo nakon izbora.
– Do izbora svi smo bili jako zainteresovani da se dijalog dešava. Teško smo došli do toga da ljudi koji različito misle sednu za isti sto, pred isti mikrofon, pred istu kameru. Kako su se izbori završili, toga uglavnom da nema, a potrebno je da ima. I to ne samo onima koji učestvuju u tom dijalogu već je potrebno svima nama. Iz te vrste dijaloga, posebno ako se radi o kompetentnoj raspravi, svima nama mogu da se iskristališu neki novi pogledi koji će da budu mnogo više zasnovani na objektivnosti – navodi prof. Veljanovski.
On ističe da ne očekuje ni od Manojlovića ni od Mitrovića da „iznesu nešto novo jer na kraju krajeva oni nisu naručito kompetentni za vrstu razgovora koji će voditi“.
– Ipak, dijalog nam treba. Treba nam dijalog na kraju i između građana jer se radi o temama koje ulaze u sferu javnog interesa. Ali nam treba i dijalog među kompetentnima, jer samo tako može da bude bolje – navodi sagovornik Danasa.
Njegovo mišljenje deli i zamenica urednika nedeljnika NIN Vesna Mališić, koja kaže da dijalog u društvu mora da počne od međusobnog razgovora političkih elita.
– Potom je potreban dijalog elite znanja, kao što je potrebno i da mediji razgovaraju sa predstavnicima svih političkih stranaka – kaže Mališić.
Ona večerašnji susret Manojlovića i Mitrovića vidi kao „kvazi debatu“, ističući da je učešće vlasnika TV Pink motivisano komercijalnim razlozima nakon što je pokret Kreni-promeni prikupio 200,000 potpisa za oduzimanje nacionalne frekvencije TV Pink i Hepi.
Kako dodaje jedino što očekuje kao ishod jeste da narednih dana Pink reciklira delove emisije.
– U Srbiji ne postoji ni razgovor, ni debata, ni razmena mišljenja. I to je najstrašnija zaostavština ove vlasti. Ovde se debata shvata kao rat u kome neko treba da pobedi a ne kao razmena ideja. Da je išta drugačije ne bismo bili u situaciji da se ne zna gde je mesto nasilju i da mediji budu prostor za promociju tog istog nasilja – zaključuje Mališić.
Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti i Kreni-Promeni pokrenuli su peticiju za oduzimanje frekvencija TV Pink i Hepi.
– TV HAPPY i PINK su dodeljene nacionalne frekvencije koristile u velikoj meri za kršenje Zakona o elektronskim medijima. Iako opšti pružioci medijskih usluga, što znači da moraju da imaju dokumentarni, kulturni, naučno-obrazovni i dečiji program, ove dve televizije sa dečijim programom imaju veze samo kada u studio pozovu lokalnog političara za kog svedoci tvrde da podvodi maloletnice, i mi imamo obavezu da stanemo na put takvim gadostima, bez obzira na potencijalna neslaganja, politička razilaženja ili različita opredeljenja – navedeno je u obrazloženju peticije koju je do sada potpisalo oko 200.000 osoba.
Prošle nedelje dve organizacije napravile su performans ispred REM-a, želeći da ukažu na činjenicu da ovo telo ne radi svoj posao.
Nakon toga usledila je rasprava Željka Mitrovića i Save Manojlovića na Tviteru čiji je ishod učešće njih dvojice u emisiji Prav ugao večeras u 17 i 20.
M. R.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.