On je objasnio da je KRIK krenuo korak napred, da se bavi novim tehnologijama, pa su tako pristupili jednoj univerzitetskoj mreži, koja im je omogućila pristup softveru za prepoznavanje lica i tako su utvrdili da je jedan od pripadnika te kriminalne grupe mrtav.
Umesto tri, ove godine dodeljeno je pet nagrada, dve druge i dve treće.
Druge nagrade dobili su CINS za serijal „Finansiranje političkih partija“ i novinarka BIRN Jelena Zorić za tekstove „Klinička istraživanja i dijagnoze, u kojima je pisala o mentaalnom zdravlju i povezanosti farmaceutskih kompanija i zdravstva u toj oblasti.
Treću nagradu podelili su istraživački tim CINS za serijal priča „Putevi srpskog oružja“ i novinar NIN Vuk Cvijić, za tekstove o čvrstim vezama kriminalnih krugova i visokih državnih funkcionera.
U Ime žirija, profesorka Fakulteta političkih nauka Snježana Milivojević rekla je da je zadatak bio težak, jer su od 17 prijavljenih, sa četrdesetak tekstova, skoro svi mogli da budu nagrađeni.
„Glavni utisak žirija je hrabrost, upornost, istrajnost i profesionalnost, koji nas hrabre da je u Srbiji novinarstvo u rukama pravih novinara“, naglasila je Milivojević.
🏆 KRIK dobitnik EU nagrade za istraživačko novinarstvo
Serijal priča o Šariću na kome su radili naši novinari osvojio je 1. mesto u kategoriji najboljih istraživačkih priča iz Srbije 👏 #PodrziKRIK pic.twitter.com/V0UZTPT9xJ
— KRIK (@KRIKrs) September 28, 2023
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.