Čitaoci će na „Raskrikavanju“ moći da saznaju koji mediji najčešće objavljuju dezinformacije, šire propagandu ili pak pomažu kompanijama i pojedincima da se skriveno reklamiraju, a to su samo neke od kategorija u koje će biti svrstavane netačne vesti.
Ideja za ovakav projekat nastala je iz sve većeg širenja pojave dezinformisanja čitalaca i njihovog dovođenja u zabludu.
Novinari „Raskrikavanja“ će svakodnevno proveravati tačnost medijskih objava.
Pod lupom „Raskrikavanja“ biće i finansije urednika i vlasnika medija, a pratićemo koji su to mediji najčešći primaoci državne pomoći i kako to utiče na njihov rad.
Osim ocenjivanja pojedinačnih sadržaja, „Raskrikavanje“ će, na osnovu svih zabeleženih ocena, automatski kreirati liste medija i medijskih izvora upitnog kredibiliteta.
Počeli smo sa raskri(n)kavanjem!
Ko i zašto objavljuje lažne vesti?
Kome je u interesu da se prikriveno oglašava, a kome da se bavi propagandom?
Ko to sve finansira?
Svi na https://t.co/mM8TtSGODl! #RasKRIKavanje pic.twitter.com/Hlury0HQWF— Raskrikavanje (@Raskrikavanje) December 20, 2017
Lažne vesti će analizirati tim koji čine urednica Vesna Radojević i novinarka Marija Vučić uz tehničku realizaciju Miodraga Ćakića. Detalje metodologije rada, možete pročitati ovde.
„Raskrikavanje“ je projekat KRIK-a, a ideja borbe protiv lažnih vesti razvijena je zajedno sa kolegama iz portala raskrinkavanje.ba iz Bosne i Hercegovine. Plan je da se u projekat uključe i novinari iz ostalih zemlja u regionu.
Portal „Raskrikavanje“ finansira se sredstvima Mreže za istraživanje kriminala i korupcije – KRIK.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.