Na dan Međunarodnog dana žena, 8. marta, Evropska federacija novinara (EFJ) poziva na energičnije akcije Vlada i organizacija poslodavaca radi poboljšanja rodne ravnopravnosti jer je Kovid kriza produbila neravnopravnost polova.
Članovi ekspertskih grupa EFJ-a za prava radnika i frilensera izučavali su uslove rada novinara tokom ovog perioda i primetili da je politika rada od kuće i zaključavanja imala mnogo veći uticaj na novinarke.
U Nemačkoj, prema studiji fondacije Hans-Bockler, žene troše 1,7 sati više na porodične obaveze, jer muškarci teže da rade duže kada rade od kuće. „Za žene rad od kuće često znači da zbog dodatnog posla u porodici imaju malo vremena da se brinu o svojim profesionalnim kontaktima. Zbog toga gube na poziciji unutar timova i važnim kontaktima u njihovoj karijeri“, rekla je Andrea Roth, predsedavajuća grupe stručnjaka za radna prava (LAREG).
Možda se čini da rad na daljinu nudi priliku za postizanje bolje ravnoteže između poslovnog i privatnog života. U stvarnosti je to pogoršalo položaj žena jer se one često brinu o kućnim poslovima i deci.
Radom od kuće i svega što se odvija na internetu, novinarke su posebno izložene riziku, jer moraju da trpe ogromne posledice zbog raznih pretnji, uvreda i pritisaka. Porast tih napada vidljiv je u brojnim izveštajima i anketama.
Na primer, istraživanje koje su krajem 2020. godine sproveli UNESCO i Međunarodni centar za novinare (ICFJ), pokazalo je da je 73 odsto novinarki reklo da su doživele nasilje na internetu. Važno je napomenuti da napadi na internetu često imaju posledice i van njega: 20 odsto ispitanika je reklo da su napadani ili zlostavljani van interneta u vezi sa prethodnim nasiljem koje su tamo doživeli.
Na današnji dan, EFJ zahteva da institucije EU, vlade i organizacije poslodavaca poboljšaju sledeće oblasti:
– jednake plate;
– pružanje finansijske podršku radnicama
– veće naknade za nezaposlene npr. kao nadoknadu za gubitak zarada usled kovid-19 krize;
– više kredita za brigu o deci i penzije za 2020. i 2021. godinu;
– obuka o digitalnim veštinama (uključena u planove oporavka);
– finansiranje obuka o radnom zakonodavstvu i uslovima koja uključuju rodnu nejednakosti (u planovima oporavka postoji odredba koja se naziva „promocija pristojnog rada“)
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.