Nagradu za prilog „Poziv za vojnu vežbu“, emitovan 5. jula prošle godine u emisiji „Oko magazin“ na Prvom programu RTS-a, Manojlovićevoj je uručio ministar odbrane Aleksandar Vulin.
Prilog Ane Manojlović izabran je kao najbolji, jer je ispunio sve predviđene kriterijume definisane Pravilnikom o dodeli nagrade „Ivan Marković“.
„Reč je, naime, o aktuelnoj temi, koju je autorka, na originalan i kreativan način, jasnim jezikom i upečatljivim televizijskim zapisom s terena, na licu mesta, ne koristeći arhivske snimke, s odličnom dikcijom i prepoznatljivim novinarskim stilom izveštavanja, bez preterivanja, patetike i ličnih komentara, predočila javnosti, nastojeći da i ona prepozna širi značaj događaja koji beleži, kao i njegov uticaj na društvenu zajednicu, jer prevazilazi ograničene zahteve sistema odbrane naše zemlje“, navedeno je u obrazloženju na sajtu Ministarstva odbrane.
Izborom sagovornika, ističe se, najpre rezervista koji komentarišu boravak u jedinicama Vojske Srbije, zatim i starešina koji objašnjavaju zašto je neophodno da obnove i steknu nova vojnička znanja i veštine, novinarka Ana Manojlović je, pažljivo i odmereno, zaokružila priču o različitim percepcijama pozivanja na vojne vežbe, te objektivno i nepristrasno, zanatski profesionalno, uverljivo o tome informisala gledaoce.
Medija centar Odbrana obeležio je u Domu Vojske Srbije svoj dan, kao sećanje na 24. januar 1879. godine, kada je u Srbiji izašao prvi broj vojnog lista Ratnik„, čiju tradiciju nastavljaju vojni časopisi i magazin Odbrana.
„Borba nikad ne prestaje“
Čestitajući praznik pripadnicima Medija centra Odbrana, ministar odbrane Aleksandar Vulin poručio im je da borba nikad ne prestaje.
„Ako možemo da definišemo ono čime se bavi Medija centar, baš kao i ono zbog čega postoji naša vojska, u svega nekoliko reči, onda bismo to mogli sa dve reči – istina i odgovornost“, istakao je Vulin.
„Te dve reči najbolje objašnjavaju šta je suština našeg angažovanja i poziva Odbrane. Odgovornost prema tradiciji koju imamo, kao i prema svim onim ratnicima koji su slavno ime srpske vojske ispisali vrednim ponavljanja i pamćenja“, rekao je Vulin.
„U istoriji našeg naroda i u tradiciji naše vojske nema ratova kojih se stidimo jer ih nismo ni tražili, ni izazivali i nema predaka koji su nas svojim delima obrukali ili učinili neponosnim. Zbog toga se njihova imena, dela i njihovi životi moraju beležiti“, dodao je Vulin.
„Medija centar Odbrana treba da nastavi sa svojim upornim i vrednim radom na učenju, stvaranju, na otkrivanju novih puteva vojne misli, ali isto tako i na razumevanju onoga što nije samo vojna misao – razumevanju potreba našeg naroda, jer šta je Vojska Srbije ako nije deo našeg naroda – njen najbolji deo“, rekao je ministar.
O dostignućima u godini za nama, ali i o planovima za budućnost, govorio je pukovnik Stevica Karapandžin, direktor Medija centra Odbrana.
Naglasio je da je ustanova i prethodne godine, kao i do sada, nastojala da bude dostojni nastavljač tradicija naših prethodnika, osnivača časopisa Ratnik i neimara Ratničkog doma.
„Sa tri četvrtine popunjenosti ljudstvom u 2017. godini objavili smo 23 broja magazina Odbrana i u proseku medijski ispratili četiri događaja dnevno. Objavili smo 135 knjiga i časopisa, što je u odnosu na 2016. godinu povećanje za 20 procenata, a za potrebe 125 aktivnosti sistema odbrane izradili smo četiri stotine grafičkih proizvoda“, rekao je on.
Medija centar Odbrana je tokom 2017. godine ostvario uspešnu saradnju sa brojnim institucijama i istaknutim pojedincima.
U znak zahvalnosti i za buduću uspešnu saradnju, priznanja su dodeljena: iz oblasti novinsko-informativne delatnosti – Mileni Miletić, najuspešnijoj saradnici magazina Odbrana, a iz oblasti izdavačke delatnosti – Nikoli Mariću, pukovniku u penziji, i prof. dr Veljku Đuriću Mišini, za fotomonografiju „Ratnički dom“ u kojoj su autori hronološki predstavili prethodih 85 godina trajanja tog zdanja.
Iz oblasti promocije kulture nagrađen je Dušan Đoković, direktor Akademije umetnosti, sa kojom je Medija centar Odbrana realizovao nekoliko značajnih projekata.
Za svesrdnu pomoć i saradnju u realizaciji tematskih tribina na 62. međunarodnom sajmu knjiga, zahvalnica je uručena brigadnom generalu Željku Petroviću, komandantu Prve brigade KoV-a.
Plaketu Ministarstva odbrane za najistaknutijeg saradnika dobio je ove godine Dušan Babac, koji je već dugi niz godina među najtiražnijim i najčitanijima autorima Medija centra Odbrana.
Na svečanosti je uručena i vojna spomen-medalja za dostignuća u sportu, koja je dodeljena Ženskoj atletskoj ekipi Ministarstva odbrane i Vojske Srbije koja je na 48. svetskom vojnom prvenstvu u maratonu osvojila bronzanu medalju, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Priznanje su dobile poručnica Neveni Jovanović, desetarka Nataši Ćulafić i vojna službenica Ksenija Bubnjević.
Najbolji sportista Vojske Srbije u godini za nama je potporučnik Stefan Vukadinović, pripadnik Centra za obuku podoficira Komande za obuku, član atletske reprezentacije Srbije i osvajač brojnih medalja na domaćim i međunarodnim takmičenjima.
Titula najuspešnije sportske ekipe pripala je ekipi u praktičnom streljaštvu IPSC – „Kobre“ u sastavu: kapetan korvete Igor Ignjatović, zastavnici Branislav Bulatović, Milovan Janković, Mićo Vorkapić, Igor Novaković, Dejan Nikić i Vladimir Stojiljković – bataljon Vojne policije za specijalne namene „Kobre“.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.