Dojčinović je prilikom uručenja nagrade ukazao da novinari u Srbiji rade pod konstantnim pritiskom vlasti, ali da situacija nije bolja ni u Evropi.
„Evropa postaje nesigurno mesto, prošle godine u zemljama EU ubijeno je troje novinara – kolega iz Slovačke, koleginice sa Malte i iz Bugarske. Nezavisnim novinarima postaje sve teže da rade, ali jedino što nam ostaje je da se borimo“, rekao je urednik KRIK-a pošto mu je večeras uručena nagrada u Tirani.
Dojčinović i Pećo proglašeni su najboljim profesionalnim novinarima. Kako je naveo žiri, hrabre priče novinara KRIK-a imale su značajan uticaj na društvo u okruženju punom izazova. Nagradu su dobili i za doprinos istraživačkom novinarstvu u Srbiji.
„Često rade u opasnim i nebezbednim uslovima i pod pritiskom, a oboje su dobijali i pretnje“, bio je deo obrazloženja žirija pri odluci o dodeli nagrde.
Žiri je u obrazloženju nagrade podsetio da su Dojčinović i Pećo radili na međunarodnom novinarskom projektu „Rajski papiri“ zbog čega su dobili velika priznanja na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Osim novinara KRIK-a nagradu je dobio i Nino Bilajac, novinar sarajevskog Centra za istraživačko novinarstvo (CIN), koji je proglašen najboljim mladim profesionalnim novinarom. Novinar iz Mađarske Akos Keler-Alant dobio je specijalno priznanje, dok je crnogorska novinarka Olivera Lakić koja je ranjena u maju ove godine dobila zahvalnicu.
Žiri je pri izboru nagrađenih podsetio i na rad slovačkog istraživačkog novinara Jana Kucijaka koji je ubijen početkom ove godine.
SEEMO je mreža urednika, novinara i medijskih radnika u južnoj, istočnoj i centralnoj Evropi. Međunarodni žiri koji su činili novinari i urednici iz šest evropskih zemalja odlučivao je o 17 prijava za nagradu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.