U pisanoj izjavi Janković je naveo da su najsiromašniji, osobe sa invaliditetom, žene žrtve nasilja, radnici gubitnici privatizacije, žitelji nehigijenskih naselja, deca ulice – tradicionalno neke od najranjivijih grupa u Srbiji.
„Sve je teži položaj novinara koji kritički pišu i govore. Takođe, sve je više pritužbi članova i simpatizera opozicije“, rekao je Janković i ocenio da je pravo građana da zakon podjednako važi za sve i da važi u svakom mestu, u svako vreme, a da to često nije slučaj zbog položaja u društvu ili zbog bliskosti sa vlašću.
Janković je naveo da u 10. godini rada zaštitnik beleži još zabrinjavajućih trendova – siromaštvo i nezaposlenost, koji daju pečat svakodnevnom životu pojedinca i koriste se kao opravdanje za kršenja prava radnika, stalnim reformama objašnjava se neefikasnost administracije, nedovoljno dobrim ustavnim rešenjima i zakonima nemoć pravosuđa, a politizacija urušava institucije.
Zaštitnik je ocenio da su mediji u Srbiji bačeni u ekonomsko-politički vrtlog čije su žrtve ne samo novinari nego i građani, jer bez slobodnih medija nema informisanih građana, a bez informisanih građana nema slobodnih građana.
Foto: Medija centar Beograd
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.