"Kolege koje su se odazvale pozivu na ovaj konkurs svojim radom pokazuju da temelji časnog i profesionalnog u našoj zemlji još uvek postoje i dokazuju da je novinarstvo nešto više od senzacionalizma i povlađivanja niskim strastima”@USEmbassySerbia @NUNS_1994 pic.twitter.com/1hCeoIv3pJ
— NUNS (@NUNS_1994) May 7, 2019
U kategoriji štampanih medija nagradu je dobio novinar Velimir Pejović, za tekst u listu Danas „Masakr mladića u Pandi država gura u zaborav“.
U kategoriji za online medije nagradu je dobila Jelena Veljković, novinarka BIRN-a, za seriju tekstova o nelegalnoj gradnji objekta na planini Golija.
U kategoriji za elektronske medije nagradu je dobila Tamara Tankosić, novinarka RTS-a, za prilog „Dečije bolesti zakazivanja pregleda“.
Plakete za hrabrost dobili su novinari Milovan Jovanović i Željko Matročević.
Specijalne plakete dobile su novinarke Dina Đorđević iz CINS-a za priče „Od nigerijske šeme do tajne milionske EPS nabavke“ i „Šarićev saradnik u poslu sa malim hidroelektranama“ i Ranka Ivanoski sa portala Voice za serijal tekstova o malverzacijama sa privatnom spalionicom životinjskog otpada.
Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot prilikom dodele nagrada izrazio je zabrinutost za nivo slobode medija u Srbiji.
“Različita mišljenja i stavovi su sve tiši, mediji se koriste za političke napade. Slobodni mediji bi trebalo da budi psi čuvari, a ne borbeni psi”, istakao je Skot.
Predsednik NUNS-a Željko Bodrožić je naglasio da vlast otvoreno i brutalno ruši slobodu medija.
“Novinari koji časno obavljaju svoj posao spali su na dno lestvice i glave su im sve više u torbi”, upozorio je Bodrožić.
On je dodao da je “naša obaveza da budemo solidarni i kolegijalni”.
Na konkurs za nagrade za istraživačko novinarstvo se prijavilo ukupno 38 novinara.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.