26. maj 2018.

Slaviša Lekić izabran za predsednika NUNS

Dosadašnji predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Slaviša Lekić danas je ponovo izabran na tu funkciju.

Skupština NUNS-a (foto: Cenzolovka)

Redovna izborna Skupština Nezavisnog udruženja novinara Srbije održana danas u beogradskom Medija centru izabrala je novo rukovodstvo Udruženja za naredni četvorogodišnji mandat.

Za predsednika NUNS-a izabran je Slaviša Lekić koji je u prethodnih godinu dana bio prvi čovek Udruženja, izabran u martu 2017. na vanrednoj Skupštini nakon povlačenja dotadašnjeg predsednika Vukašina Obradovića.

Za članove Izvršnog odbora izabrani su Željko Bodrožić, Tamara Skroza, Biljana Stefanović, Jelka Jovanović, Slobodan Arežina, Tatjana Jakobi, Vojislav Stevanović, Marina Fratucan, Nedžat Behljulji i Anđela Milivojević.

Za Sud časti izabrani su Vlado Mareš, Danica Vučenić, Momčilo Pantelić, Draga Božinović i Safeta Biševac.

Za članove Nadzornog odbora najviše glasova dobili su Vuk Cvijić, Mihajlo Kovač, Ljubomir Đorđević, Vukašin Obradović i Duško Medić.

Skupština je raspravljala o četvorogodišnjem radu i poslovanju NUNS-a o čemu je izveštaj podneo predsednik Udruženja Slaviša Lekić.

U izveštaju se, između ostalog, navodi da “nikada u novijoj istoriji mediji i novinari nisu bili u lošijoj poziciji” kao i “o profesionalnom i ekonomskom sunovratu novinarstva čime je dovedena u pitanje njegova suštinska uloga kontrolora vlasti i čuvara demokratije”.

– Srbija je jedina zemlja regiona koja beleži silazni trend na polju demokratije. U Srbiji “politički i ekonomski uticaji stvaraju rasrostranjenu autocenzuru.”  Zato i “selektivne medijske subvencije i reklamiranje” i  “ograničen napredak” u smanjivanju disproporcije između obaveza Srbije na planu ljudskih prava i njene prakse na tom području”. Zato je “Srbija je zemlja u kojoj je nebezbedno biti novinar” i u kojoj “novinari rade u neprijateljskom okruženju!” – rekao je Slaviša Lekić.

Dodao je da prethodne rečenice nisu njegove već mišljenja, ocene i zaključci međunarodnih organizacija Reporteri bez granica, Amnesti internešnel, Fridom haus, Hjuman rajts voč i Evropske komisije EU.

– Mislim da smo protekle godine definitivno ispunili cilj, probili dno i potonuli u  medijski tamu. U tom medijskom mulju Pink i Informer su mejnstrim mediji; srpski tabloidi i omiljene predsednikove televizije raspisuju poternice, nekažnjeno etiketirajući novinare, aktiviste NGO sektora i glumce koji u javnim nastupima otvoreno kritikuju vlasti;  poreske inspekcije upadaju u redakcije ne da bi kontrolisala ispravnost poslovanja, već da, kad izađu, stavi katanac na vrata; “restriktivnim” oglašavanjem se guše „neposlušne“ redakcije; javni diskurs obeležen je primitivizmom i govorom mržnje; banalne laži se prezentuju kao činjenice; Tviter je najslobodniji medij, a javni servis je opet političko-propagandna mašinerija jedne stranke – rekao je Slaviša Lekić.

Skupština NUNS-a je danas razmatrala i tzv. alternativnu medijsku strategiju koju su zajedno pripremili Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Aocijacija nezavisnih lokalnih medija “Lokal Pres” (LP) i Asocijacia onlajn medija (AOM) koje je predstavio Vukašin Obradović.

 

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend