Dojčinoviću je na ceremoniji u zdanju Ronald Regan u Vašintonu uručen „Knight International Journalism Award“ – nagrada Međunarodnog centra za novinare (ICFJ) čiji je sponzor Fondacija Džon S. i Džejms L. Najt.
To priznanje se dodeljuje novinarima, urednicima, medijskim radnicima, kao i novinarima-građanima koji su, uprkos teškim okolnostima, radom i izveštavanjem doprineli svojim zemljama.
Priznanje je primila i Rouz Vangi, reporterka kenijske televizije NTV, a nagrade su uručene i dopisnici američke televizije CBS iz Londona Elizabet Palmer i izvršnom uredniku lista Vašington post, Martinu Beronu.
„Moja zemlja je primer za razumevanje kako diktatori uništavaju demokratiju, preuzimaju medije i manipulišu ljudima“, poručio je Dojčinović prilikom uručenja nagrade.
„Mnogi u SAD su bili šokirani pobedom Trampa, Bregzitom, porastom nacionalizma. Srbija je u senci Rusije, nama je to bilo ništa, sve nam se to dešava decenijama. U mom delu sveta, novinarstvo je poslednja odbrana demokratije, ne policija i pravosuje. Vlada nas goni, prate nas obaveštajne organizacije postoji čak i i mreža istraživačkih novinara koja služi da istražuje nas“, rekao je Dojčinović u govoru pred oko 600 zvanica, prenosi Glas Amerike.
U obrazloženju Međunarodnog centra za novinare, koji je odluku o dobitnicima objavio u maju 2019. navedeno je da Dojčinović predvodi tim hrabrih novinara, koji su u periodu rastuće opasnosti, razotkrili nepravilnosti poput pranja novca poslovnih elita i zloupotrebe za koju su odgovorni zvaničnici vlasti.
„On je ujedno i regionalni urednik Projekta za istraživanje kriminala i korupcije (OCCRP) i partner Međunarodnog centra za novinare (ICFJ). Zbog svog rada i istraživanja često je na meti pretnji i napada ljudi bliskih vlasti. Ništa od toga ga ne odvraća“, navedeno je u obrazloženju.
U razgovoru za Glas Amerike, Dojčinović je rekao da je za njega ovo najveća nagrada ikad i da mu mnogo znači za dalju karijeru.
„Mislim da je bitno, jer sam u ovom trenutku neki ambasador novinara u Srbiji, pa sam iskoristio sastanke koje sam imao da ukažem na probleme u Srbiji, jer mislim da treba o tome da zna i priča. Sa druge strane, neke stvari su se izdešavale u Americi, tako da mogu malo bolje da razumeju ono što se dešava kod nas“, rekao je Dojčinović za Glas Amerike.
Predsednica Međunarodnog centra za novinare Džojs Bernatan, izjavila je za Glas Amerike da je za 35 godina, koliko je obeležila ovom prigodom, ta organizacija u svim istorijskim i medijskim dogadjajima pomagala novinarima, a naročito je ponosna na to što su napravili mrežu istraživačkih novinara. Na pitanje da li je sada dobro vreme da se bude novinar, kaže da je teško.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.