Čak i kada piše o politici, on piše o kulturi, u recenzijama knjiga govori nam o trenutku u kome živimo, u pozorišnim kritikama, podseća nas šta se nalazi iza kulisa, kada objašnjava neki fenomen, razobliči nas kakvi smo. Uporni hroničar svakog trenutka koje bi da zaboravimo, bespoštedan u kritici, a nesebičan u otkrivanju i preporukama šta da čitamo, slušamo, gledamo.
I takav je već decenijama, od 1991. kada ga pamtimo po prvim tekstovima u Vremenu, čiji je član redakcije od 1995. godine. U međuvremenu zavoleli su ga čitaoci „Naše Borbe“, „Feral Tribjuna“, „Globusa“, „Dana“, „Sarajevskih svezaka“, „Dnevnika“, „Vojvodine“, „Pobjede“, „Monitora“, njegovi tekstovi su prelazili granice regiona, pa i kontinenata. Nezaobilazan je i u digitalnom svetu, na portalima poput Autonomije ili Slobodne Evrope. Deo tih tekstova našao se i u knjigama, napisao ih je 21.
Mi smo nagradu Tanja Petrović za doprinos širenju kulture u medijima zamislili kao podsticaj za kolege koji u retkim rubrikama kulture u ovdašnjim medijima pokušavaju da nađu svoj prostor i kao priznanje onima koji ne odustaju od tema koje nisu za naslovne stranice.
Teofil je, koliko znamo bar jednom bio i na naslovnoj, kada su ga na autobuskoj stanici, pre nepunih devet godina, huligani pretukli metalnom šipkom. Nije se ni to dogodilo slučajno. Jer nije kultura za Teofila nešto zbog čega nam je lepše, već polazište sa kojeg se svet oko nas posmatra i definiše.
On govori na isti način kao što piše, direktno, jasno, utemeljeno, pametno. Kada za sto godina neko budeo hteo da zna šta se događalo, čitalo ili mislilo na ovim prostorima, jedan od najtačnijih opisa moći će da nađe u baš u Teofilovim rečima.
Nagrada će biti dodeljena 28. februara u 11h u Jugoslovenskoj kinoteci
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.