Proglašen je krivim po optužbama za špijunažu koje su on, njegov poslodavac i američka vlada odbacili kao politički motivirane.
Sud je donio svoju presudu odmah nakon saslušanja završnih riječi u petak, dan nakon što su Gershkovichov poslodavac i američki State Department pozvali na njegovo hitno puštanje na slobodu.
Ruski tužitelji tražili su da se Gershkovich osudi na 18 godina zatvora.
Američki predsjednik Joe Biden rekao je da je Gershkovich osuđen iako nije počinio zločin. U saopćenju Bijele kuće citira se Biden koji je rekao da je Gershkovich meta ruske vlade jer je novinar i Amerikanac, dodajući da se Washington „snažno zalaže za oslobađanje Evana i nastavit će to činiti“.
Gershkovichev poslodavac nazvao je to „sramotnom, lažnom osudom“ i obećao da će nastaviti vršiti pritisak za njegovo oslobađanje.
Presuda je uslijedila nakon što je Gershkovich proveo 478 dana u pritvoru daleko od svoje obitelji i prijatelja te mu je onemogućeno izvještavanje, „sve zbog obavljanja svog novinarskog posla“, rekli su izvršni direktor Dow Jonesa i izdavač Wall Street Journala Almar Latour i glavna urednica Emma Tucker.
Europska unija također je oštro osudila dugotrajnu zatvorsku kaznu, opisujući je kao politički gambit za „kažnjavanje novinarstva“.
Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola rekla je da je Gershkovich bio žrtva „lažnog suđenja“.
„Kazna od 16 godina zatvora protiv novinara WSJ-a Evana Gershkovicha je antiteza pravde“, rekao je.
Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell rekao je da Rusija koristi svoj politizirani pravni sistem za kažnjavanje novinarstva, osudio kaznu i pozvao na njegovo oslobađanje.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov u Moskvi je odbio odgovoriti na novinarski upit o razlozima ubrzanog postupka donošenja sudske odluke, rekavši da to ne može komentirati. Dodao je da je suđenje Gershkovichu obilo zatvoreno za javnost zbog „osjetljivosti slučaja“.
Neki analitičari kažu da bi ubrzavanje donošenja presude mogao biti znak zahuktavanja razgovora između Moskve i Washingtona o mogućoj razmjeni zatvorenika. Peskov je odbio komentirati pitanje o pregovorima o mogućoj razmjeni zatvorenika u koje je uključen Gershkovich.
Suđenje, koje je počelo 26. juna, održavalo se iza zatvorenih vrata na Sverdlovskom regionalnom sudu u uralskom gradu Jekaterinburgu nakon što je pomaknuto s 13. avgusta na zahtjev tima obrane.
Gershkovich je uhapšen u Jekaterinburgu 29. marta 2023. dok je bio na novinarskom zadatku.
Potom je optužen da je pokušao doći do podataka o tvornici koja proizvodi tenkove za ruski rat u Ukrajini i proslijediti ih američkoj Centralnoj obavještajnoj agenciji CIA.
On je prvi američki novinar uhapšen i 19. jula osuđen pod optužbom za špijunažu u Rusiji od Hladnog rata.
Gershkovich je 32-godišnji sin imigranata iz bivšeg Sovjetskog Saveza, rođen u Americi.
Wall Street Journal i američka vlada odlučno su odbacili optužbe za špijunažu, rekavši da je Gershkovich samo radio svoj posao akreditiranog novinara kada je uhapšen. Journal je u izjavi od 18. juna naveo da je Gershkovich nepravedno uhapšen.
„Čak i dok Rusija orkestrira svoje sramotno lažno suđenje, nastavljamo činiti sve što možemo kako bismo tražili Evanovo trenutačno oslobađanje“, stoji u saopćenju ovih novina od četvrtka.
Zamjenik glasnogovornika američkog State Departmenta Vedant Patel 18. jula nije komentirao moguće pregovore o razmjeni zatvorenika.
Rekao je da Washington traži puštanje Gershkovicha i još jednog zatvorenog američkog državljanina, bivšeg marinca Paula Whelana, što je prije moguće.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.