15. jul 2019.

Britanski političari brane pravo medija da objavljuju „procurela“ dokumenta

Upozorenje britanske policije medijima da ne objavljuju poverljive dokumente izazvalo je kritike novinara i političara zabrinutih za slobodu medija.

Foto: hyku

Pomoćnik šefa Skotland jarda Nil Basu pozvao je u petak sve koji budu došli do „procurelih“ vladinih dokumenata, navodeći vlasnike, glavne urednike, urednike tradicionalnih medija ili društvenih mreža, da ih ne objavljuju, već da ih predaju vlastima. On je rekao da ukoliko objave takve dokumente, mogu biti pod krivičnom istragom.

Basu je najavio da se otvara krivična istraga zbog objavljenih „procurelih“ diplomatskih depeša koje sadrže nepovoljne ocene o predsedniku SAD Donaldu Trampu, što je dovelo do ostavke britanskog ambasadora u Vašingtonu.

Bivši britanski ministar finansija Džordž Ozborn ocenio je Basuovo upozorenje kao „vrlo glupu i nerazumnu“ izjavi policijskog zvaničnika, koji se ne razume mnogo u slobodu medija.

Konzervativn poslanik Bob Sili, član Odbora Donjeg doma Parlamenta za spoljne poslove, pozvao je policiju da preispita svoj stav jer smatra da je to vrlo ozbiljan presedan, preneo je list „Telegraf“.

Bivši ministar kulture Džon Vitingdejl je za taj list rekao da se takođe portivi krivičnom gonjenju novinara jer oni i treba da izveštavaju, bilo to neprijatno za nekoga ili ne.

Predsednik Odbora Donjeg doma Parlamentaza spoljne poslove, Tom Tugendat rekao je da ne veruje da objavljivanje „procurelih“ depeša predstavlja zločin i istakao da je sloboda medija od suštinske važnosti.

Međutim, bivši ministar odbrane Majkl Falon podržao je zahtev policije rekavši za BBC da novinari treba da budu svesni da štete već ima, i da kršenjem Zakona o državnoj tajni može biti još veća.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend