Rast veći od očekivanog pridonio je novom optimizmu u vezi s ovom kompanijom, koja je bila pod pritiskom zbog rasta troškova i pada prodaje oglašavanja.
Dionice matične kompanije Meta porasle su više od 15 posto jer je lider kompanije Mark Zuckerberg 2023. godinu proglasio „godinom efikasnosti“.
Rekao je da je fokusiran na smanjenje troškova. „Sada smo u drugačijem okruženju“, rekao je, ukazujući na prihod kompanije koji je pao 2022. prvi put u svojoj istoriji nakon godina rasta.
„Ne očekujemo da će se to nastaviti, ali takođe ne mislim da će se vratiti na način na koji je bio prije.“
Mark Zuckerberg izvršni direktor kompanije Meta, oktobar 2021.
Meta, koja takođe posjeduje Instagram i WhatsApp, najavila je veliko restrukturiranje prošle godine, uključujući smanjenje kancelarijskih prostora i ukidanje 11.000 radnih mjesta ili oko 13 posto osoblja.
Kompanija je rekla da su je ti potezi koštali 4,6 milijardi dolara prošle godine – što je pogodilo njen prihod, koji je skoro prepolovljena. Ali, zarada je i dalje bila 23,2 milijarde dolara za godinu dana.
„2022. bila je godina puna izazova, ali mislim da smo je završili s dobrim napretkom“, rekao je Zuckerberg.
U tri mjeseca zaključno s decembrom, kompanija je rekla da je prihod iznosio 32,2 milijarde dolara, što je pad od četiri posto na godišnjoj razini. Ali to je bilo bolje nego što su mnogi analitičari očekivali.
Meta je uzbunila ulagače prošle godine kada je objavila pad dnevnih korisnika Facebooka prvi put u svojoj istoriji i signalizirala da fokusira ulaganja u virtualnu stvarnost, poznatu kao metaverzum.
Ali u decembru je broj korisnika na platformi ove društvene mreže dnevno porastao za četiri posto u odnosu na godinu ranije, dodajući korisnike čak i u Evropi, Sjedinjenim Državama i Kanadi.
Meta je rekla da je broj ljudi aktivnih na svim njenim aplikacijama svaki dan porastao za pet posto u odnosu na prošlu godinu.
Zuckerberg je rekao da kompanija napreduje sa svojim video proizvodom – Reels – na koji je bila fokusirana dok se suočava s rivalima kao što je TikTok, koji je postao popularan, posebno među mlađim korisnicima. Zuckerberg je rekao da su se ti napori počeli da daju rezultate.
Investitori su iskoristili prognozu kompanije o nižim troškovima i jačoj prodaji od očekivane u nadolazećim mjesecima, što je pomoglo rastu dionica.
Kompanija je takođe rekla da će potrošiti dodatnih 40 milijardi dolara za otkup dionica, koje su prošle godine zabilježile oštar pale zbog sumnji ulagača o smjeru u kojem ide poslovanje kompanije.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.