Talibanske vlasti naredile su nagrađivanoj novinarki Vicea Isobel Yeung i njenom timu da odmah napuste Afganistan. Nije im bilo dopušteno da snimaju u Kabulu kao i da napuštaju hotel, javljaju iz Koalicije za žene u novinarstvu (CFWIJ). Takođe, iz ove organizacije pozivaju talibanske vlasti da poštuju prava medija i dopuste nezavisno izvještavanje.
Yeung je kazala da su talibani naveli probleme s izvještajem Vicea o pravima žena.
„Spomenuli su probleme u vezi sa našim izvještajem o pravima žena kao i navodne sigurnosne brige“, napisala je Yeung na svom Twitter profilu 13. maja, dodajući da je duboko razočarana što odlazi.
„Deportovani smo bez ispitivanja“, dodala je.
The Taliban have informed us they are refusing to issue our filming permits. They instructed us not to leave our hotel & to get out of Afghanistan immediately.
They cited issues with our report on women’s rights, & alleged security concerns.
Deeply disappointed to be leaving.
— Isobel Yeung (@IsobelYeung) May 13, 2022
Yeung je ranije izvještavala o životu pod talibanskim režimom u Afganistanu. Nominovana je za nagradu Emmy a osvojila je nagrade Gracie i Front Page za podizanje svijesti o borbi za prava afganistanskih žena.
I afganistanski novinar Tajuden Soroush komentarisao je deportaciju ekipe Vice te na Twitteru podijelio intervju Isobel Yeung s glasnogovornikom talibana Zabihullahom Mujahidom od ranije, u kojem ga je ispitivala o pravima žena u Afganistanu.
#BREAKING: Taliban expels foreign journalists from Afghanistan. Isobel Yeung has written on her Twitter that Taliban asked her to leave the country immediately. In this interview, @IsobelYeung challenges the Taliban spokesperson regarding women’s rights. pic.twitter.com/SoIrCzdc6W
— Tajuden Soroush (@TajudenSoroush) May 13, 2022
CFWIJ podsjeća da su pomno pratili utjecaj povlačenja Sjedinjenih Američkih Država iz Afganistana i preuzimanje vlasti talibana u toj zemlji na živote novinarki te su u 2021. godini zabilježili smrt devet novinarki širom svijeta, a najveći broj medijskih radnica, odnosno njih četiri, ubijeno je u Afganistanu.
„Novinarke se svakodnevno susreću s prijetnjama po život od raznih političkih i militantnih aktera zbog čega je nekoliko njih napustilo svoju zemlju. U ovakvim vremenima moralna dužnost međunarodnih aktera i onih na vlasti je da pojačaju svoj glas“, kažu iz CFWIJ.
Takođe, iz ove organizacije su izrazili solidarnost s Isobel Yeung te pozvali na hitno poništavanje posljednje odluke talibanskih vlasti i poručuju da bi „talibanske vlasti možda trebale prestati kršiti prava žena ako se boje izvještavanja o toj oblasti“.
Izvor: CFWIJ
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.