Svoja iskustva na konferenciji podijelili su i novinari koji su zbog svog novinarskog posla direktno osjetili pritisak iz vladajućih struktura.
Veronika Munk glavna urednica neovisnog portala telex.hu iz Mađarske istaknula je kako se u Mađarskoj izrazito teško baviti neovisnim novinarstvom. -Uskraćivanje informacija od strane vladajućih te financijska ograničenja najveći su problemi s kojima se nezavisni mediji susreću, kazala je Munk.
Nikolay Staykov, bugarski istraživački novinar govorio je o tome kako je zbog objave priče o korupciji među visokim dužnosnicima u Bugarskoj, počeo dobivati brojne prijetnje. Kazao je da iako su vlasti formalno započele istragu, počinitelji nikada nisu pronađeni.
Federica Angeli, talijanska novinarka iznijela je svoj problem upoznavši kolege s time da je zbog objava priča o talijanskoj mafiji morala dobiti dvadesetčetverosatnu policijsku zaštitu što joj je uvelike otežalo daljnji istraživački rad.
Na konferenciji su s novinarima razgovarali predstavnici Europskog parlamenata Heidi Hautala, potpredsjednica Europskog parlamenta odgovorna za ljudska prava i demokraciju te članica Radne skupine Ureda za informiranje i komunikacijsku politiku, Sophie in ‘t Veld, članica Europskog parlamenta i David Casa, član radne skupine ureda Europskog parlamenta za informacijsku i komunikacijsku politiku.
Povjerenik Europske unije za unutarnje tržište, Thierry Breton, nedavno je zatražio da se Europskoj uniji stave na raspolaganje dodatni zakonodavni alati za borbu protiv „zabrinjavajućeg razvoja“ slobode tiska i pluralizma medija u državama članicama kao što su Poljska, Mađarska, Slovenija i Češka. Među prijedlozima je i Europski zakon o slobodi medija kojim se osigurava da sloboda medija ostane „stup naših demokracija“. Uz to, preporučen je prijedlog za borbu protiv strateških tužbi protiv sudjelovanja javnosti (SLAPP), međutim, države članice imaju kontrolu nad tim spisom.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.