Veliki je broj zastrašujućih fotografija koje prikazuju razarajuću moć šumskih požara, ali neke od najpopularnijih nisu stvarne.
Pojavile su se fotografije snimljene tijekom ranijih požara, uključujući i poznatu fotografiju obitelji koja je zaštitu potražila u moru, koja je snimljena u Tasmaniji, 2013. godine.
Neke druge fotografije su jednostavno lažne.
Jedna od tih lažnih, montiranih fotografija prikazuje djevojčicu koja ispred plamenog zida u naručju drži koalu.
Dr. Julie Posetti je direktorica istraživanja u Međunarodnom centru za novinare i koautorica UN-ovog priručnika o novinarstvu i dezinformacijama.
“ Višegodišnje istraživanje društvenih medija dovodi do jasnih zaključaka, dok mnogi ljudi nenamjerno šire fabricirane fotografije ili one koje su bez konteksta, a za koje vjeruju da dočaravaju ono kroz što prolaze, drugi ciljano i sa zlom namjerom žele proširiti dezinformacije. To rade zbog privlačenja pozornosti, subverzija, ostvarivanja političkih ciljeva, pa i zbog pokušaja ugrožavanja života netočnim informacijama“, kazala je dr. Posetti za SBS News.
Za sve one koji se nalaze u opasnosim siutacijama kao što su požari važno je da se oslanjaju na provjerene izvore kao što su državne vatrogasne službe i javne medije i njihove stranice na društvenim medijima, kaže Posseti i dodaje da je važno i ne nazivati umjetničke projekte lažnim fotografijama.
Umjetnička projekcija kojoj je cilj bio prikazati raširenost požara u Australiji mnogi su dijelili na društvenim mrežama vjerujući da je riječ o karti stvorenoj u NASA-i.
Među poznatim ličnostima koje su objavile tu fotografiju bila je i američka pjevačica Rihana, koja na Twitteru ima 95 milijuna pratitelja.
Njena objava na Twitteru podijeljena je čak 73 000 puta.
devastating. 😢 #Australia pic.twitter.com/VB2cziPXux
— Rihanna (@rihanna) January 6, 2020
Ova je karta na Facebooku u međuvremenu nazvana lažnom informacijom i zaustavljeno je njeno širenje.
Autor Anthony Hearsey kaže kako nije slutio da će se tako brzo proširiti društvenim mrežama, prije svega zbog uvjerenja korisnika da je riječ o NASA-inoj karti.
Hearsey je iskoristio NASA-ine satelitske snimke u stvaranju 3D mape, pojačavajući narančasta područja.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.