06. sep 2024.

Evropska komisija potpisala prvi međunarodni sporazum o veštačkoj inteligenciji

Evropska komisija je potpisala Okvirnu konvenciju Saveta Evrope o veštačkoj inteligenciji, koja je 5. septembra zvanično otvorena za potpisivanje na konferenciji u Vilnjusu. To je prvi pravno obavezujući međunarodni sporazum čiji je cilj da se osigura da sistemi veštačke inteligencije poštuju ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava.

Konvencija je potpuno kompatibilna sa Zakonom EU o veštačkoj inteligenciji koji se stupio na snagu 1. avgusta, navodi se u saopštenju Evropske komisije

Potpredsednica EK za vrednosti i transparentnost Vera Jurova je u ime EU poptisala konvenciju na neformalnoj konferfenciji ministara pravde članica Saveta Evrope u glavnom gradu Litvanije.

U narednom periodu Evropka komisija će pripremiti predlog odluke Saveta EU za zaključivanje Konvencije, a saglasnost treba da da i Evropski paralment.

Konvenciju su zasad potpisali i SAD, Velika Britanija, Izrael, Andora, Gruzija, Island, Norveška, Moldavija i San Marino, saopštio je Savet Evrope.

Generalna sekretarka Saveta Evrope Marija Pejčinović Burić izjavila je da se nada da će ovo biti prvi od mnogih potpisa i da će brzo uslediti ratifikacije, kako bi ugovor stupio na snagu što je pre moguće.

“Moramo osigurati da uspon AI podržava naše standarde, a ne da ih podriva. Okvirna konvencija je osmišljena da osigura upravo to”, rekla je ona.

Savet Evrope je saopštio da sporazum obezbeđuje pravni okvir koji pokriva ceo životni ciklus sistema veštačke inteligencije, promoviše napredak i inovacije, dok istovremeno upravlja potencijalnim rizicima za ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava.

Okvirnu konvenciju usvojio je Komitet ministara Saveta Evrope 17. maja, a o sporazumu je pregovaralo 46 država članica Saveta Evrope, Evropska unija i 11 država koje nisu članice (Argentina, Australija, Kanada, Kostarika, Sveta stolica, Izrael, Japan, Meksiko, Peru, SAD i Urugvaj). Predstavnici privatnog sektora, civilnog društva i akademske zajednice dali su svoj doprinos kao posmatrači.

Sporazum će stupiti na snagu tri meseca nakon što ga ratifikuje pet potpisnica, uključujući najmanje tri zemlje članice Saveta Evrope.

Zemlje iz celog sveta imaju pravo da potpišu Konvenciju.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend