Čini se međutim, kako piše EURACTIV.gr, da je pitanje slobode medija u Grčkoj šire od novog zakona.
Novi zakon uključuje član koji predviđa krivično gonjenje zbog „lažnih vesti koje mogu izazvati strah ili uznemirenost kod građana“ i propisuje zatvorsku kaznu od najmanje tri meseca.
I dok grčki ministar pravde ukazuje na činjenicu da građani umiru jer ih neki ubeđuju da se ne vakcinišu, opozicija i Udruženje novinara atinskih dnevnih listova (ESIEA) snažno se protive zakonu i kažu da je nejasan i da može da utiče na slobodu štampe.
ESIEA je o zakonu već izvestila Evropsko udruženje novinara i Međunarodnu federaciju novinara. Takođe namerava da traži debatu o pitanju lažnih vesti u Evropskom parlamentu.
Predsednica ESIEA Marija Antoniadu rekla je za EURACTIV da će njeno udruženje pristati na zakon koji bolje definiše šta su lažne vesti i gde su problemi ali da diskusije o lažnim i netačnim vestima tu neće stati.
„Umesto toga, postavlja se pitanje upravljanja internetom i naknadne reorganizacije proizvodnje i distribucije vesti“, dodala je.
Kako se navodi, Grčka je prema indeksu slobode štampe organizacije Reporteri bez granica u periodu 2013-2021. svrstana među zemlje sa „problematičnom situacijom“, gde je pala iz kategorije „dobra do veoma dobra situacija“ u kojoj je bila deceniju ranije. U 2021. Grčka je 70. od 180 zemalja.
Na pitanje da li je Komisija zabrinuta zbog te pozicije, izvor u EK je za EURACTIV rekao da je „indeks slobode medija važan izvor za Komisiju i da ga ona prati“.
„Taj indeks se stalno pominje u Komisijinom izveštaju o vladavini prava u članicama EU“, dodao je izvor.
Antoniadu smatra da je loša pozicija Grčke u međunarodnim indeksima posledica ekonomske krize i pandemije korona virusa.
„Političari su oduvek želeli da kontrolišu štampu ali se situacija pogoršava u celom svetu“, rekla je ona.
Euraktiv Grčka je postavio i pitanje desetina miliona evra koje je grčka konzervativna vlada dala medijima za vreme pandemije radi podizanja svesti o kovidu i neophodnosti vakcinacije.
Izvor u EK rekao je da je Komisija prati i to pitanje u sklopu godišnjih izveštaja o vladavini prava.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.