Optužbe se odnose na objavljivanje ratnih dnevnika u Iraku i Avganistanu na Vikiliksu 2010. Ovi dnevnici su pružili izuzetno detaljan prikaz američkih vojnih akcija između 2004. i 2009. Dnevnici su uključivali epizode poput one sada poznate kao video ‘Kolateralno ubistvo’, u kojem su američki vojnici u helikopteru pucali na nenaoružane civile, ubivši njih 12. SAD optužuju Asanža da je snimak nabavljen sredstvima koja krše Zakon o špijunaži – kao i druge zakone.
Dominik Pradali, predsednica IFJ, kaže: „Dva puta sam se srela sa Džulijanom Asanžom u Belmaršu i jasno mi je da je predugo teško patio. U aprilu će biti pet godina kako je u britanskom zatvoru iako nije osuđen ni za šta. Radnje za koje SAD traže krivično gonjenje su očigledno novinarske. Osuda Džulijana Asanža bi nas sve ugrozila”.
Maja Sever, predsednica EFJ, rekla je: „Novinari i njihovi sindikati su od samog početka prepoznali da je Džulijan Asanž na meti zbog obavljanja zadataka koji su svakodnevni posao mnogih novinara – traženja uzbunjivača i razotkrivanja kriminala. Stojimo uz novinare svih političkih ubeđenja i nacionalnosti i kažemo da Asanža treba odmah osloboditi”.
Saslušanje će se održati u Kraljevskom sudu pravde u Londonu 20. i 21. februara. Razmotriće žalbu na odluku ministra unutrašnjih poslova Velike Britanije da izruči Asanža, kao i odluku sudije Barajcera da odbije veći deo tužbe protiv ekstradicije, koja je izrečena u januaru 2021. Ako Asanžova molba bude prihvaćena, onda će biti podneta puna žalba kasnije tokom godine. Moguća je i rasprava u Evropskom sudu za ljudska prava, iako su takva saslušanja u diskreciji tog suda i retko se odobravaju.
Izvor: EFJ
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.