Ova nacija sa Kavkaza je tradicionalno u savezu sa Rusijom, ali su se njihovi odnosi pogoršali otkako je Azerbejdžan u septembru vojno zauzeo separatističku enklavu Nagorno-Karabah, do tada uglavnom naseljenu Jermenima.
Komisija koja je u Jermeniji nadležna za televiziju i radio saopštila je da je „na trideset dana“ suspendovala licencu za Sputnjik Jermenija.
Sputnjik je ruski državni medij prisutan u nekoliko zemalja putem radio stanica ili veb-sajtova.
Njega optužuju da je instrument Kremlja za „dezinformisanje“, pa je ubrzo posle invazije Rusije na Ukrajinu 2022. godine zabranjen za distribuciju u Evropskoj uniji, Kanadi i Velikoj Britaniji.
Kazna je izrečena u utorak je odgovor na „ironične i pogrdne“ izraze koje je koristio voditelj Tigran Keosajan kada je govorio o Jermeniji i njenim stanovnicima u jednom radijskom programa u novembru, objasnila je jermenska komisija.
Mišljenja koja je izneo ne odgovaraju onome što „politički komentator i voditelj, državljanin druge zemlje“ ima „moralno pravo“ da kaže, dodaje se u saopštenju.
Tigran Keosajan je takođe pozivao na činjenje „nezakonitih dela“, saopštila je Komisija, bez dodatnih detalja.
Ovaj prokremljski ruski voditelj je u braku sa glavnom urednicom međunarodnog kanala Raša tudej Margaritom Simonijan, takođe lojalne Kremlju.
Tigran Keosajan i Margarita Simonijan su jermenskog porekla.
Jerevan smatra da Moskva ništa nije učinila da spreči azerbejdžansku ofanzivu na Nagorno-Karabah u septembru, i od tada od nje ka Rusiji ide sve više žaoka.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.