Predloženi plan je sledeći korak u pokušaju Nemačke da nametne stroga zakonska pravila protiv podstrekavanja u onlajn komunikaciji.
Mas, koji je član Socijaldemokratske partije, rekao je da su društvene mreže već samostalno preduzele korake ka strožem kažnjavanju govora mržnje i da je to dalo rezultate.
„Ovo još nije dovoljno“, rekao je Mas komentarišući istraživanje koje je pokazalo da Tviter obriše samo jedan odsto nedozvoljenog sadržaja po prijavi korisnika, dok Fejsbuk obriše 39 odsto.
Prema pomenutom predlogu, kompanije bi morale da omoguće servis putem kojeg će korisnici prijavljivati zabranjen sadržaj koji bi sajt morao da ukloni u roku od sedam dana. Sve kopije sadržaja takođe bi morale da budu obrisane a društvene mreže objavljivale bi detaljne tromesečne izveštaje o postupanju s takvim sadržajem.
Sajtovi bi takođe morali da odrede osobu odgovornu za prijave zabranjenog sadržaja i ta osoba mogla bi lično biti kažnjena do pet miliona evra ako se kompanija ne pridržava propisanih standarda.
Nemački ministar je rekao da predložene mere neće ograničiti slobodu govora u Nemačkoj i da ne postoji plan o stvaranju „komisija za istinu“ protiv takozvanih „lažnih vesti“. Mas je dodao da bi lažne vesti mogle predstavljati nedozvoljeni sadržaj „ako sadrže klevetu ili pogrdu“.
Kompanija Fejsbuk nije direktno komentarisala predložene mere, ali je saopštila da je procenat uklonjenog sadržaja na toj društvenoj mreži veći od onog koji je naveo Mas.
Fejsbuk je saopštio i da je preduzeo mere za obuku osoblja o novim merama i da očekuje da će u Berlinu do kraja godine 700 zaposlenih raditi na nedozvoljenim sadržajima koje prijave korisnici.
Tviter takođe nije komentarisao predlog, ali je saopštio da je prethodnih meseci preduzeo brojne mere na sprečavanju vređanja koje omogućavaju korisnicima da uklone neželjeni sadržaj.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.