Mnogi od ovih novinara optuženi su da su „neprijatelji države“ ili da su objavljivali „lažne vesti“, primetio je CPJ sa sedištem u Njujorku.
Naveo je Tursku, Saudijsku Arabiju, Eritreju, Vijetnam i Iran kao zemlje u kojima je to zanimanje takodje posebno rizično.
CPJ je identifikovao najmanje 48 novinara zatvorenih u Kini, jedan više nego 2018. godine.
Turska sledi sa 47 što jeste manje nego 2018. godine (68), ali nije i stvarno poboljšanje, jer je vlada u ankari uspela da zatvori više od stotinu medija i pokrene krivično gonjenje zbog „opravdavanja terorizma“, te su mnogi novinari izgubili posao ili su zastrašeni.
„Desetine novinara u Turskoj čekaju suđenje, dok su drugi osuđeni u odsustvu i preti im hapšenje ako se vrate u svoju zemlju“, naglasio je Komitet.
Na neslavnom podijumu su i Saudijska Arabija i Egipat, sa po 26 novinara u zatvorima. U Saudijskom kraljevstvu je zatvoreno 18, a da ne znaju za šta su okrivljeni, a CPJ je zabrinut i zbog tamošnjih slučajeva „premlaćivanja, paljenja i ndovoljne ishrane političkih zatvorenika, uključujući četiri novinara“.
Ukupno 250 novinara u svetu i dalje je preveliki broj, smatra CPJ, čak i ako je manji nego 2018. (255) i 2016. godine (273).
Među karakterističnim slučajevima, ta NVO je navela Kineskinju Huang Sećin, uhapšenu u oktobru posle reportaže o svom učešću u pro-demokratskim povorkama u Hongkongu, i Egipćanina Mohamada Mosaeda, kažnjenog jer je poslao jedan „tvit“ tokom zabrane korišćenja interneta kojom je vlast ograničila širenje vesti o demonstracijama zbog poskupljenja cena goriva.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.