Stručnjaci navode da bi bilo neizvodljivo sprovesti i koristiti metode koje koriste autoritarni režimi, a ne demokratije, iako priznaju da su manipulacije medijima rastući problem, posebno tokom izbora.
U novogodišnjem obraćanju medijima Makron je rekao da je naredio novi „pravni arsenal“ koji će obavezati medijske sajtove da otkriju ko im je vlasnik i odakle dolazi njihov novac.
To bi onemogućilo priliv novca sa ciljem da se preokrenu izbori i dozvole vanredne pravne akcije kojima bi se blokirali veb-sajtovi. Nadležnost francuskog regulatora bi se proširila tako da dozvoli suspenziju medija koji se smatraju pokušajima destabilizacije glasanja. Reporteri bez granica pažljivo prate ove najave, jer iako su zabrinuti zbog fenomena lažnih vesti i načina na koji podrivaju novinarstvo i novinare koji rade hrabro i proveravaju informacije, zabrinuti su zbog Makronovih najava. „Ne protivimo se u principu zakonu protiv lažnih vesti, ali suština je u tome da napišete zakon bez ugrožavanja slobode da se stvari otkrivaju, navodi predstavnik Reportera bez granica Kristof Deloar za AP. On je ukazao da „verovatno naše demokratije moraju da se odbrane od lažnih vesti, ali ne na način kako to rade despotije“.
Danijel Kastro, potpredsednik Fondacije na tehnološke inovacije i informacije, ukazuje na drugi problem – ljudi vole lažne vesti, jer ih osnažuje u sopstvenim uverenjima. On navodi da Makron pokreće legitimnu debatu o finansiranju i transparentnosti kampanje, ali dolazi se do problema kada treba definisati lažne vesti. Šef digitalnih komunikacija Makronove vlade Munir Mažubi rekao je za AP da je veoma uzbuđen zbog predstojećeg izazova, da je debata tek na početku da se neće žuriti. On ukazuje da vlade ne treba da budu samozadovoljne, posebno kada tek predstoje izbori u Italiji, Rusiji, američki za Kongres i za Evropski parlament sledeće godine.
Svetski mediji, inače, prenose da je roman o „prvoj dami Francuske“ Brižit Makron navodno napisao njen suprug, kada je još bio tajno zaljubljen u nju. Prema biografiji u knjizi se radi o kontroverznoj vezi sa 24 godine starijom ženom koja je nekada bila njegova profesorica glume. Autor biografije pod nazivom “Brigitte Macron, l’affranchie“ (Brižit Makron, oslobođena) tvrdi da ima dokaze o erotskom romanu, citirajući nekadašnju komšinicu porodice Makron, koju je mladi Emanuel zamolio da prekuca tekst. Neimenovana žena navodno nije sačuvala primerke knjige. Jelisejska palata nije želela da komentariše navedene tvrdnje.
Autor: S. D.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.