Državna sekretarka za međunarodnu kulturnu politiku u Ministarstvu spoljnih poslova Nemačke Mišel Mintefering nedavno je na Globalnom medijskom forumu Dojče vela (DW) u Bonu rekla da vlada u Berlinu brojnim projektima radi na jačanju medijskih kapaciteta i podršci medijima kao što su medijski javni servis za inostranstvo DW u borbi protiv dezinformacija.
Sada na pitanje Tanjuga šta ta podrška podrazumeva u Ministarstvu spoljnih poslova Nemačke kažu sledeće: “Sloboda informisanja i medija su garancija za slobodna društva bez dezinformacija i propagande. Zbog toga se nemačka savezna vlada politički zalaže za slobodu štampe i zajedno sa partnerima poput Dojče velea različitim projektima podržava kvalitetno novinarstvo u celom svetu”.
Kao jedan od primera kako nemačka vlada jača kvalitetno novinarstvo, u Ministarstvu ukazuju na multimedijalni servis na stranim jezicima koji DW realizuje zajedno sa agencijom dpa –www.german-news-service.com/about.
Tu, kako objašnjavaju, projektni partneri stavljaju na raspolaganje medijima besplatne medijske izveštaje o značajnim događajima u Nemačkoj kao i o međunarodnim temama, koje se uglavnom tiču Nemačke.
Te sadržaje mogu da preuzmu redakcije širom sveta i uvrste ih u svoju medijsku ponudu.Osim toga, “u borbi protiv dezinformacija podržavamo mere za unapređenje medijskih kompetencija. Raznim projektima podstičemo usavršavanje novinara”, navode u Ministarstvu i u tom smislu ukazuju pre svega na projekte DW Akademije koja pruža obuku za novinare širom sveta, između ostalog i u oblasti digitalnih medija.
Kada je reč o temi lažnih vesti (Fake News) u Ministarstvu ističu još jedan projekat DW – http://www.truly.media.
Ova platforma, kažu, omogućuje medijskim radnicima i organizacijama civilnog društva da provere autentičnost digitalnih sadržaja, naročito onih sa društvenih mreža – bilo da je reč o tekstu, fotografiji ili video materijalu ili izvoru informacija.Pomoću ove platforme može se proveriti istinitost informacija koje kruže društvenim mrežama, delimično automatski a pre svega zajednički i u realnom vremenu, ističu u Ministarstvu spoljnih poslova Nemačke.
Inače, DW se nedavno našao na dnevnom redu Bundestaga i to na zahtev opozicione desno populističke Alternative za Nemačku (AfD) koja je zatražila izmenu zakona o ovom javnom servisu tvrdeći da je reč o propagandnom mediju u rukama vladajuće političke klase.
Sa druge strane, tome su se oštro suprotstavili predstavnici svih ostalih poslaničkih klubova koji su istakli važnost DW-a u politički nemirnim vremenima kada se sve češće barata lažnim vestima kojima se pokušava izvršiti uticaj na politiku, preneo je tada DW.
Predstavnica vladajuće partije CDU Elizabet Močman je na toj raspravi u aprilu rekla da autoritarni režimi poput Kine, Rusije ili Irana rade na jačanju svojih informativnih servisa za inostranstvo i da u tom svetlu, “Bundestag ima dobrih razloga da još više jača Dojče vele i da mu poveća budžet”.
Inače, DW, nemački javni medijski servis za inostranstvo u sastavu je ARD, krovne organizacije medijskih kuća u Nemačkoj i dostupan je na 30 svetskih jezika. Ne finansira se iz TV pretplate već se kao javni servis novčano potpomaže iz državnog budžeta.
Ta sredstva su u 2017. godini iznosila 325 miliona evra.U nadzornom odboru DW je 17 članova među kojima su po dva predstavnika Bundestaga i Bundesrata, tri su iz savezne vlade, kao i 10 članova određenih društvenih organizacija i grupa, dok upravni odbor ima sedam članova.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.