Gerškovič (37) se nalazi u zatvoru u Rusiji više od godine, pod optužbama za špijunažu koje snažno odbacuju sam novinar, njegova novinska kuća i američka vlada.
Gerškovič se pojavio na sudu drugi uzastopni dan kako se ubrzao postupak u jako politizovanom ruskom pravnom sistemu, piše agencija AP.
Za razliku od ranijih ročišta kada su novinari mogli na kratko da vide Gerškoviča pre nego što krene suđenje ove nedelje nije bio dozvoljen pristup sudnici i on nije viđen, a nije dato nikakvo objašnjenje. Slučajevi špijunaže i izdaje su obično obavijeni velom tajne, ukazuje AP.
Gerškovič je optužen da je sakupljao poverljive informacije po naređenjima CIA, u vezi sa fabrikom za proizvodnju tenkova Uralvagonzavod, koja se nalazi oko 150 kilometara od Jekaterinburga.
Njegovo suđenje počelo je 26. juna u Jekaterinburgu pošto je proveo oko 15 meseci u moskovskom, strgom, zatvoru Lefortovo.
Uhapšen je 29. marta 2023. dok je izveštavao iz Jekaterinburga. Ruske vlasti tvrde, bez davanja dokaza, da je prikupljao tajne informacije za SAD. Gerškovič je rođen u SAD a sin je imigranata iz Sovjetskog Saveza i prvi je zapadni novinar uhapšen po optužbama za špijunažu u postsovjetskoj Rusiji.
„Evanov nepravedni pritvor izaziva ogorčenost od njegovog nepravednog hapšenja pre 477 dana i mora odmah da prestane“, saopštio je juče Vol strit džornal.
List je dodao da dok Rusija organizuje to „sramotno lažno suđenje“ oni nastavljaju da čine sve moguće da izdejstvuju oslobađanje Gerškoviča i da kažu jasno da je on obavljao svoj posao novinara i da novinarstvo nije zločin, i da traže da se novinar odmah vrati kući.
Američki Stejt department je saopštio da je Gerškovič „nepravedno pritvoren“, uz navođenje da će vlada tražiti njegovo oslobađanje.
Gerškovič može da dobije do 20 godina zatvora ako bude proglašen krivim što je gotovo sigurno u ruskom vrlo politizovanom pravnom sistemu, piše AP.
Ruski sudovi osude više od 99 odsto optuženih, i tužioci mogu da se žale na presude koje smatraju suviše blagim, i čak i na oslobađajuće presude.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov ponovio je u sredu tvrdnju Kremlja da postoje „neosporni dokazi“ protiv Gerškoviča, mada ih Rusi nisu nikad izneli.
Lavrov je u sredu rekao, u Ujedinjenim nacijama, da „specijalne službe“ Moskve i Vašingtona razmatraju razmenu koja bi uključila Gerškoviča. Rusija je ranije dala znak o mogućoj razmeni, ali je ukazala da prvo mora da bude doneta presuda.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.