Demonstracije su usledile posle izveštaja o seksualnom uznemiravanju, od poruka na platformi WhatsApp do optužbi za silovanje, prenosi agencija AP.
Popularni šou je prestao da se emituje pre dve sedmice kada su žene optužile dvojicu poznatih holandskih izvođača koji su se poslednjih godina pojavljivali u emisiji i pijanistu i vođu benda koji prati takmičare za neprikladne i neželjene seksualne napade.
Njih dvojica su negirali optužbe. Vođa benda se izvinio u povukao iz emisije.
Mada su brojne žene uložile žalbe pravosudnim organima, tužilaštvo još nije objavilo da li će podići optužnicu protiv bilo koga.
Ovaj skandal je doveo do poziva u Holandiji da se aktivnije pristupi tome da se radna mesta učine bezbednijima za žene.
Sindikat FNV saopštio je da je „skoro pet godina posle MeToo (pokret je osnovan 2017, pošto je Njujork tajms objavio priču o detaljima optužbi protiv holivudskog producenta Harvija Vajnstina za seksualno uznemiravanje) šokantno koliko se malo promenilo u borbi protiv seksualnog uznemiravanja na radnom mestu“, pozvavši vladu da pooštri zakone. Vajnstin je 2020. godine osuđen na 23 godine zatvora zbog optužbi za seksualne napade.
#MeToo je društveni pokret protiv seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja, u okviru kojeg ljudi obznanjuju da su bili žrtve seksualnih zločina. Fraza „Me Too“ prvobitno je iskorišćena u kontekstu društvenih medija 2006, na Myspace, od strane Tarane Burk, koja je preživela seksualni napad.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.