„Ova odluka označava važnu prekretnicu u pravnom slučaju Džulijana Asanža, otvarajući vitalni novi put za sprečavanje ekstradicije. Dve osnove za žalbu koje su odobrene znače da će sudovi Ujedinjenog Kraljevstva razmotriti pitanja koja su u srži ovog slučaja, a koja se odnose na slobodu izražavanja i Prvi amandman“, stoji u saopštenju Reportera bez granica.
Ako bude izručen SAD, Asanž se suočava sa zatvorskom kaznom do 175 godina. Bio bi prvi izdavač izručen po Zakonu o špijunaži, postavljajući opasan presedan koji bi se mogao primeniti na svakog novinara ili medijsku organizaciju bilo gde u svetu.
Navode da je RSF jedina nevladina organizacija koja prati sve četiri godine ekstradicionih postupaka protiv Asanža. Predstavnici RSF-a takođe su bili među retkima koji su dobili mogućnost da posete Asanža u zatvoru Belmarš, nakon što im je prvobitno zabranjeno.
RSF nastavlja da podstiče Bajdenovu administraciju da pronađe političko rešenje za slučaj, kako bi se sprečilo Asanžovo izručenje i omogućilo njegovo puštanje iz zatvora bez daljeg odlaganja.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.