Tužbu je u Izraelu podneo disident Omar Abdulaziz, koji živi u Montrealu, tvrdeći da je Grupa NSO hakovala njegov telefon u službi saudijske vlade. Abdulaziz navodi da su na njega vršili pritisak isti ljudi koji su optuženi za ubistvo Kašogija u saudijskom konzulatu u Istanbulu. On je snimio neke od tih razgovora.
Posle toga je primio tekstualnu poruku koja je izgledala kao link da se uđe u trag isporuci pošiljke, ali je, kako se ispostavilo, zapravo trebalo da prikrije link za kompaniju Grupu NSO, sa sedištem u Hercliji kraj Tel Aviva. Abdulaziza je kasnije informisala kanadska istaraživačka kompanija Sitizen lab (Citizan Lab) da mu je telefon možda hakovan i da iza toga stoji saudijska vlada.
Grupa NSO je predmet dosta konrtoverzi poslednjih godina i Sitizen lab tvrdi da softver „Pegasus“, koji kompanija proizvodi, koriste mnoge zemlje sa sumnjivim odnosom prema ljudskim pravima i nasiliničkim ponašanjem državnih službi bezbednosti. Pegasus ubacuje virus na telefone slanjem poruka koje navode vlasnika da klikne na poslati link. Ako se to dogodi, kompanija ima punu kontrolu nad telefonom, uključujući sadržaj i istoriju, a može da aktvira mikrofon i kameru ako želi.
Abdulazia je angažovao izraelskog advokata Ala Mahadžna u saradnji s Mazenom Masri, predavačem na Siti univerzitetu u Londonu, naveo je američki list, citirajući advokata koji je rekao da je otkrivanje saradnje Abdulaziza i Kašogija umnogome doprinelo odluci da se ubije Kašogi.
U tužbi se tvrdi da su posle hakovanja telefona saudijske snage upale u kuću porodice Abdulaziz u Džedi i uhapsile dva njegova brata koji su u i dalje pritvoru.
U saopštenju Njujork tajmsu Grupa NSO je navela da su njeni proizvodi licencirani za obezbeđenje vlada i bezbednosnih agencija da se zakonski bori protiv terorizma i kriminala.
Izrael nema diplomatske odnose s Rijadom, ali ima tajnih kontakata, jer se obe zemlje suočavaju s pretnjom Irana. Obraćajući se izraelskoj publici na nedavnom skupu u Jerusalimu preko video linka, uzbunjivač i bivši programer Nacionalne bezbednosne agencije SAD Edvard Snouden je takođe povezao NSO s ubistvom Kašogija.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.