„Eksplozija“ društvenih mreža poslednjih godina omogućila je novim akterima da stignu do veće publike ali i nameće bojazni zbog nedovoljne regulative i širenja lažnih vesti, piše britanski Gardijan.
Zakon treba da zameni onaj iz 1984. a cilja na korisnike interneta sa više od 100.000 pratilaca po platformi ili 200.000 na više njih, saopštilo je špansko ministarstvo pravde.
Ministarstvo je navelo da će „platforme domaćini“ morati da imaju mehanizam koji omogućava građanima da traže da se lažne ili netačne informacije koje im nanose štetu isprave.
„Otežaćemo život onima koji se svakodnevno posvećuju lažima i širenju lažnih vesti i zato je to dobra vest za demokratiju“, rekao je na konferenciji za štampu ministar pravde Feliks Bolanjos, preneo je Gardijan.
Udruženje za zaštitu prava potrošača FACUA pozdravilo je najavu zakona i istaklo da će omogućiti ljudima da „preduzmu mere u odbranu svoje časti“.
Vlada se inače često obrušavala na onlajn platforme zbog širenja, kako opisuju, politički motivisane „prljavštine“ usmerene na socijalističkog premijera Pedra Sančesa i njegovu porodicu.
Borba protiv dezinformacija deo je vladinog plana „demokratske obnove“ pokrenutog ranije ove godine nakon što je počela istraga Sančesove ženu zbog navodne korupcije i trgovine uticajem.
Zakon mora da prođe kroz fazu rasprave pre nego što bude upućen u parlament.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.