Pehiran Kaja rizikuje deportaciju u Hrvatsku, prvu zemlju kroz koju je proputovala bežeći iz Turske. Povratak u Hrvatsku bio bi izuzetno opasan za politički procesuiranu novinarku, koja je tamo bila zatvorena dva dana, gde je bila podvrgnuta nehumanom postupanju nalik mučenju hrvatskih policijskih snaga. Ukoliko bi Hrvatska novinara prebacila u Tursku, Švajcarska bi bila solidarno odgovorna za deportaciju, što je suprotno ljudskim pravima i međunarodnim pravom.
Pehiran Kaja je 15 godina radio kao novinar u Turskoj, specijalizovan za ljudska prava. Razotkrivala je politiku ugnjetavanja kurdskog naroda i radila za novine orijentisane na žene. Dve poznate publikacije za koje je pisala su novinska agencija Dicle (DIHA) i ženska novinska agencija Jinha. Novinska agencija Dicle i Jinha zatvorene su odlukom zakona o vanrednom stanju koji je u Turskoj usvojen 2015. godine. Zatvaranjem ovih kuća Kaia je neko vreme ostala nezaposlena, ali je stala na noge i nekoliko puta radila kao slobodni novinar.
Zbog tema koje je obrađivala, Kaia ima otvorene optužbe protiv nje: „širenje propagande za terorističku organizaciju“ i „pripadništvo terorističkoj organizaciji“. Sud je prvo osudio Kaju na godinu i tri meseca zatvora zbog „propagande”. U drugom dosijeu iz decembra 2021. godine, Sud je osudio novinarku na 11 meseci i 20 dana zatvora zbog „vređanja predsednika“, priče koja je izašla sa njenog Tviter naloga.
Suočena sa prijetnjama, odletjela je u Tursku 1. avgusta 2022. Put ju je odveo u Sarajevo, a kasnije ju je uhvatila hrvatska policija i zadržala dva dana, tokom kojih je ponižavana i zlostavljana fizički, seksualno i psihološki. Nakon dva dana pritvora, policajci su nju i grupu ljudi u sličnoj situaciji ostavili na granici, tražeći od njih da odu nakon što su ih naterali da ostave otiske prstiju i potpisali neke dokumente. Novinarka je stigla u Zagreb, pre nego što je u Milano došla preko slovenačke granice. Iz Slovenije je stigla do Švajcarske, i zatražila azil u Luganu.
U Švajcarskoj je dva puta podnela zahtev za azil: Državni sekretarijat za migracije (SEM) je odbio oba njena zahteva. Njen dosije je sada u rukama Saveznog upravnog suda, koji je poništio prvu odluku SEM-a na osnovu toga što je prekršila pravo na pravično suđenje. Ako joj drugi pokušaj u BVGer-u bude odbijen, Kaia će, na osnovu Dablinske konvencije, biti vraćena u Hrvatsku. Tamo je izložena velikom riziku od hapšenja i deportacije nazad u Tursku jer Hrvatska ima dobre diplomatske odnose sa turskim režimom.
U rezoluciji usvojenoj 12. maja 2023, EFJ je pozvao švajcarske vlasti da se uzdrže od deportacije ili repatrijacije Pehirana Kaje. EFJ je dalje uveren da će zahtev novinarke za azil biti osnovan i da joj treba dati pravo da ostane i radi u Švajcarskoj.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.