Asanž, australijski državljanin, utočište od sudskog progona pronašao je u ekvadorskoj ambasadi i tamo je proveo sedam godina. Međutim, u četvrtak je osnivača Vikiliksa uhapsila britanska policija nakon što mu je Ekvador ukinuo azilantski status.
Njegovi španski telohranitelji prepričavaju da su 2016. morali iz Španije dovesti vodoinstalatera kako bi popravio wc-šolju koju je koristio. Samo to je koštalo 4500 dolara. Lokalni majstor nije angažovan, jer je postojao strah da će postaviti prislušne uređaje u ambasadu. Međutim, to nije jedina anegdota sa toaletom.
Asanž, naime, nije puštao vodu nakon korišćenja wc-a, a u njegovo ekscentrično ponašanje čuvari ubrajaju i davanje intervjua u gaćama.
Posećivale su ga mnoge zvezde, poput Lejdi Gage, Joko Ono i njenog sina Šona Lenona, dizajnerke Vivijen Vestvud, kao i brojni novinari.
Za televizijske intervjue bi obukao samo majicu, a dole je imao samo gaće, tvrde telohranitelji.
Osoblje ambasade je iritirao i kuvanjem u sobičku na malom električnom kuvalu. Vreme je provodio vozeći skejtbord po hodnicima i igrajući se tu loptom.
Njegov tim za bezbednost iz Kadiza, španskog grada, plaćala je tajna služba u ekvadorskoj prestonici.
Njihova misija okončana je 2017. kada je vlast u Ekvadoru preuzeo umereni predsednik Lenin Moreno, nasledivši levičara Rafaela Koreu.
Morenov izbor 2017. za predsednika Ekvadora promenio je sve.
Suprotno očekivanjima, veliki Korein pristalica raskinuo je sa svojim mentorom i započela je bitka za vlast koja je podelila levicu, koja je vladala tom zemljom od 2007.
Ekvadorski predsednik distancirao se od venecuelskog predsednika, normalizovao odnose sa SAD-om i MMF-om.
Korea je, s druge strane, morao da ostane u Belgiji gde je pobegao kako bi izbegao krivično gonjenje, jer je bio optužen da je nakratko oteo jednog svog protivnika.
Bivši predsednik u četvrtak je optužio svog naslednika da je odgovoran za Asanžovo hapšenje, kritikujući njegovu „ljudsku bedu“ i „zločin koje čovečanstvo nikada neće zaboraviti“.
Međutim, izvan tog političkog konteksta, „Moreno je jednostavno zatvorio pitanje koje nije bilo ni korisno niti štetno za zemlju“, ocenio je Mišel Levi, s Andskog univerziteta Simon Bolivar iz Ekvadora.
Između 2012. i 2018, zvanični Ekvador je potrošio 6,2 miliona dolara za osiguranje i svakodnevne životne troškove svog gosta, po podacima ekvadorskog ministarstva spoljnih poslova.
Prema mišljenju Fransiska Lopeza-Bermudeza, stručnjaka za međunarodne odnose Univerziteta Sv. Franje iz ekvadorske prestonice, Ekvador „nikada nije trebalo da se umeša u taj slučaj“.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.