„A nije ovo atak samo na Džulijana Asanža. Kada zemlja koja se smatra domovinom slobode štampe krivično goni stranog državljanina zbog istinitih informacija, to ugrožava istraživačke novinare širom sveta. Ne smeju se novinari procesuirati zbog prikupljanja informacija, to im je posao“, rekao je UNS-u Tomanović.
On kaže da će zato vlade „koje zaziru od slobodnog novinarstva ovaj napad na Asanža shvatiti kao licencu da vrše pritisak na uzbunjivače i one koji objavljuju informacije koje vlast hoće da sakrije“.
Tomanović, inače advokat UNS-a koji je uspešno odbranio novinarku Jelenu Spasić kada je protiv nje i urednika „Nacionalnog građanskog” Milorada Bojovića Tužilaštvo u Novom Sadu podiglo optužnicu jer je list objavio strogo poverljiv „Izveštaj o stanju priprema za odbranu u Srbiji u 2010. godini”, ističe da „novinari imaju i pravo i dužnost da objavljuju informacije od javnog značaja“.
„Neka države same čuvaju svoje informacije, a ne da to traže od novinara“, rekao je UNS-u Tomanović.
Podsetimo, Radna grupa Ujedinjenih nacija 2016. godine zvanično je ocenila da je Džulijan Asanž nezakonito pritvoren i zatražila od Velike Britanije da mu garantuje slobodu kretanja.
UNS je juče protestovao zbog hapšenja Asanža nakon odluke Ekvadora da mu ukine azil, koji je šest godina uživao u ambasadi te zemlje u Londonu i pozvao međunarodne organizacije da od britanskih vlasti traže dozvolu da dobije boravak u bilo kojoj zemlji sveta koja je spremna da mu pruži gostoprimstvo.
Inače, Udruženje je Asanžu 2011. godine, povodom Međunarodnog dana slobode medija, dodelilo nagradu „Zora“ za slobodu medija. Asanž je prvi stranac kojem je UNS dodelilo ovu nagradu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.