Udruženje kubanskih novinara osudilo je ovakvu odluku, nazvavši je „masovnim cenzurisanjem“.
Desetine naloga novinara kubanskih državnih medija blokirano je kasno sinoć, kao i zvanični nalog kubanskog Ministarstva za komunikacije. Iz Udruženja su podsetili da se i ranije dešavalo da „Tviter“ suspenduje naloge, ali da su oni ponovo aktivirani.
Potez „Tvitera“ usledio je u trenutku kada je predsednik Kube Migel Dijaz Kanel tokom obraćanja naciji na državnoj televiziji upozorio na energetsku krizu usljed američkih sankcija. Udruženje je istaklo da je u ovakvom postupku „Tvitera“ novina obim ovog čina sajber-ratovanja, koji je jasno planiran i čiji je cilj ograničavanje slobode izražavanja kubanskih institucija i građana, kao i ućutkivanje lidera revolucije.
Kuba je uvrštena na listu deset zemalja sa najjačim cenzurisanjem, koju je ranije ove sedmice objavio Odbor za zaštitu novinara u Njujorku. Ta zemlja je dugo bila jedna od najmanje povezanih zemalja u svetu, a u poslednjih nekoliko godina je počela da brzo razvija pristup internetu.
Kubanski zvaničnici su masovno počeli da prave naloge na „Tviteru“, nakon što ih je Dijaz Kanel pozvao da budu više u kontaktu sa narodom Kube.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.