To Udruženje navodi da je razumljivo da Vlada obraća posebnu pažnju na informacije koje plasira u vreme krize, kako bi sprečila paniku ili širenje lažnih vesti.
„Ono što je za ALJP neprihvatljivo je tendencija vlade da blokira informacije i pristup njima”, navodi to udruženje dodajući da je potpuna kontrola informacija od strane vlasti u suprotnosti sa demokratskim principima.
Naglašavaju da postoje određena ograničenja koje moraju biti poštovana, posebno u kriznom stanju.
„Moramo napomenuti da vlada želi da pređe određene granice, na primer kada su u pitanju pristup novinara bolničkim ustanovama, objavljene statistike itd. i naginje vagu na pogrešnu stranu, što može biti posebno opasno u ovom teškom trenutku”, navodi ALJP.
Oni upozoravaju da se time može dodatno produbiti nepoverenje javnosti prema medijima, a preko njega i nepoverenje prema vlastima, koje je postojalo pre krize.
„Novinari nisu samo prenosioci vladinih informacija, već moraju biti u mogućnosti da samostalno istražuju i pretražuju i po želji i u skladu sa etičkim kodeksom”, naglašavaju u Udruženju.
U saopštenju dodaju i da je Luksemburg jedna od retkih evropskih država u kojoj novinari nemaju pravo na pristup informacijama, kao i da su rad novinara i njihov položaj u odnosu na vlasti dodatno oslabljeni.
„Zbog toga svim silama pozivamo vladu da održi svoje obećanje utvrđeno u sopstvenom koalicionom programu i da što pre omogući novinarima pravo na informacije,” zahteva Udruženje profesionalnih novinara Luksemburga od vlasti u Velikom Vojvodstvu.
Vlada Ksavijea Betela se tim povodom još nije oglasila. Udruženje profesionalnih novinara Luksemburga je jedan od osnivača Međunarodne federacije novinara i Evropske federacije novinara i ove godine obeležava 95 godina od osnivanja.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.