Pretresi, hapšenja, saslušanja. 7. i 8. avgusta u Minsku je uhapšeno nekoliko nezavisnih novinara pod bizarnom optužbom. Među uhapšenima je i dopisnik Dojče velea Pauljuk Bikovski. Uhapšenima se stavlja na teret da su ilegalno preuzeli na hiljade agencijskih vesti od državne novinske agencije „BelTA“. Pored Bikovskog na udaru je glavna i odgovorna urednica internet portala „tut.by“, Marija Solotova kao i njena koleginice Ana Kaltigina, Galina Ulasik isto kao i saradnica agencije „BelaPAN“ Tatjana Korovenkova. Spomenuta platforma kao i agencija za koju su radili uhapšeni novinari spadaju u najuglednije nezavisne medije u zemlji.
Još u utorak su počela pretresanja, i to ne samo u redakcijama „BelTA“ i „tut.by“ već i u privatnim stanovima petoro novinara internet portala „tut.by““, saopštio je osnivač ove informativne platforme Jurij Ziser. U međuvremenu je ovim merama izložen mnogo veći broj novinara. Pretresi i privođenja su se zbivali i tokom cele srede. Najmanje pet različitih redakcija je pogođeno ovim merama. Različiti izvori navode različite brojeve privedenih novinara. Neki od njih su pušteni na slobodu.
8. avgusta je između ostalog izvršen pretres u stanu dopisnika Dojče velea Pauljuka Bikovskog i njegove supruge Volhe, koja je takođe novinarka. Ona je preko društvenih mreža objavila da je njen suprug priveden u svojstvu svedoka, ali da je sada svrstan u osumnjičene.
DW je uložio protest kod beloruskog ambasadora u Berlinu, zahtevajući puštanje na slobodu dopisnika DW. Osim toga, ističe se da se očekuje zakonit tretman akreditovanog novinara.
Da li je državna agencija pokradena?
Prrema podacima beloruskog Ministarstva unutrašnjih poslova, osumnjičeni novinari su u poslednje dve godine 15.000 puta prodrli u banku podataka državne novinske agencije „BelTA“ bez plaćenog pristupa, što je ilegalno. Direktorica novinske agencije Irina Akulovič je potvrdila te navode: „Dotične osobe nisu platile. Oni su sa tuđim šiframa ukrali informacije“, rekla je ona i nazvala te postupke naprosto krađom. Direktorica je navela da su se pretplatnici žalili kako nemaju više pristup plaćenom servisu novinske agencije, pa su obavešteni nadležni organi.
Navodno oštećena agencija „BelTA“ je u utorak objavila prisluškivane razgovore novinara u kojima je jedna novinarka navodno priznala da „koristi“ informacije agencije i da ih „krade“. Nije jasno da li su telefonski razgovori autentični. Zvanični istražni organi govore o „neautorizovanom pristupu kompjuterskim informacijama sa ciljem ličnog bogaćenja“. Ukoliko novinare osude, preti im zatvorska kazna do dve godine. Kolege uhapšenih novinara ističu da krađa informacija od državne agencije nema nikakvog smisla pošto pristup nekoj vesti nije slobodan samo prvih 15 minuta posle objavljivanja, a potom svako ima slobodan pristup. Osim toga, kako Jurij Ziser kaže za jednu platformu na ruskom, mesečna pretplata premium programa za celu redakciju iznosi samo 300 evra, pa krađa ne bi bila ni isplativa.
Supruga osumnjičenog novinara Dojče velea kaže da ni on nije bio zainteresovan za pretplatu pošto je pristup informacijama posle kratkog vremena bio slobodan. Ona smatra da cela akcija ima karakter smišljenog napada na nezavisne novinare.
Berlin pažljivo prati razvoj događaja
„Peporteri bez granica“ i „Savet Evrope“ su protestovali protiv hapšenja i zahtevali transparentan istražni postupak. Ministarstvo spoljnih poslova Belorusije odlučno negira bilo kakvu političku pozadinu hapšenja koja „nisu u vezi sa slobodom štampe ili slobodnom novinarskom delatnošću“. Na upit DW-a, nemačka Vlada je sopštila da je opomenula Minsk da poštuje princip primerenosti i srazmernosti svog delovanja. Berlin zahteva da Minsk poštuje slobodu medija i izražavanja: „Sloboda medija i sloboda izražavanja mišljenja su temeljni principi za koje se zalaže nemačka Vlada“, stoji u saopštenju nemačkog Ministarstva spoljnih poslova.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.