Ta informacija, objavljena u Vašington postu s kojim je novinar, kritičar Rijada, redovno sarađivao, u suprotnosti je s nedavnim tvrdnjama saudijske monarhije da Mohamed bin Salman, poznat kao MbS, nema nikakve veze sa ubistvom.
Američka obaveštajna agencija na upit agencija Frans Pres nije htela ništa da komentariše.
Da bi došla do tih informacija, dodaje Vašington post, CIA je istražila nekoliko obaveštajnih izvora, kao i telefonski razgovor brata moćnog prestolonaslednika, koji je i saudijski ambasador u Sjedinjenim Državama, i Džamala Kašogija.
Dnevni list piše da je Halid bin Salman preporučio Kašogiju da ode u saudijski konzulat u Istanbulu, uveravajući ga da mu se ništa neće dogoditi.
List dodaje da ga je nazvao na zahtev svog brata, navodeći da nije jasno je Halid bin Salman znao da će Kašogija ubiti.
Halid bin Salman je odmah putem Tvitera reagovao na te optužbe, odlučno odbijajući navode Vašington posta.
„To je teška optužba koja se ne sme skrivati iza anonimnih izvora“, upozorio je, proprativši svoju objavu saopštenjem koje je, kaže, poslao listu.
„Princ Halid ni u jednom trenutku nije ni o čemu razgovarao s Džamalom u vezi s njegovim putovanjem u Tursku“, napisao je.
Njujork tajms pak piše da su američki čelnici upozorili da američka i turska obaveštajna agencija nemaju čvrst dokaz koji bi moćnog prestolonaslednika povezivao sa ubistvom novinara.
Ali, piše njujorški list pozivajući se na zvaničnike, CIA ocenjuje da je uticaj MbS-a toliki da se ubistvo ne bi dogodilo bez njegovog odobrenja.
Džamal Kašogi je ubijen 2. oktobra u saudijskom konzulatu u Istanbulu.
Saudijska Arabija je više puta menjala zvaničan stav o tome šta se dogodilo Kašogiju nakon ulaska u konzulat.
Vašington, dugogodišnji saveznik Rijada, u četvrtak je uveo sankcije za 17 saudijskih zvaničnika zbog „odgovornosti i pomaganja“ u ubistvu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.