U pismu se navodi do sada neviđeni broj poginulih novinara: rat Izrael-Gaza jedan je od najgorih događaja za gubitak života novinara u tako kratkom vremenskom periodu. Dana 15. januara 2024. Međunarodna federacija novinara (IFJ) dokumentovala je ubistva 96 novinara: 89 palestinskih, četiri izraelska i tri libanska novinara.
Ubistvo tolikog broja novinara bez presedana u tako kratkom vremenskom periodu „ima očigledne i duboke implikacije na mogućnost javnosti, uključujući građane Evropske unije, da budu informisani o sukobu sa lokalnim, regionalnim i globalnim implikacijama,“, stoji u pismu. „Pišemo da Vas zamolimo da odmah i odlučno delujete kako biste unapredili uslove za bezbedno i neograničeno izveštavanje o neprijateljstvima.”
EFJ i naša globalna mreža su ranije pozvali da se zaustavi ciljano i neselektivno ubijanje novinara i civila u Gazi od strane Izraelskih odbrambenih snaga (IDF), i naglasili da počinioci moraju biti u potpunosti odgovorni za svako kršenje Ženevskih konvencija i drugih međunarodnih ugovora i obaveza o ljudskim pravima.
U nastavku pročitajte zajedničko pismo u celosti.
G-din Žozep Borelj Fonteljes, visoki predstavnik Unije za spoljne poslove i sigurnosnu politiku/ potpredsednik Komisije
Re: Zaštita novinara i sloboda štampe u ratu Izrael-Gaza
Poštovani visoki predstavniče Borelj,
Najmanje 83 novinara i medijskih radnika ubijeno je u Izraelu, Gazi i Libanu usred neprijateljstava između izraelskih snaga i palestinskih i libanskih oružanih grupa od 7. oktobra, kada su borci predvođeni Hamasom izveli stravične napade i uzimanje talaca u Izraelu. Ubistvo tolikog broja novinara u tako kratkom vremenskom periodu je bez presedana. To ima očigledne i duboke implikacije na sposobnost javnosti, uključujući građane Evropske unije, da budu informisani o sukobu sa lokalnim, regionalnim i globalnim implikacijama. Pišemo da vas zamolimo da odmah i odlučno delujete kako biste unapredili uslove za bezbedno i neograničeno izveštavanje o neprijateljstvima.
Prema podacima Komiteta za zaštitu novinara (CPJ), više novinara je ubijeno u prvih 10 nedelja neprijateljstava nego što je bilo ubijeno u jednoj zemlji tokom cele godine. Četiri novinara su ubijena u napadu Hamasa 7. oktobra, a od tada je ubijeno najmanje 75 novinara, skoro svi od strane Izraelskih odbrambenih snaga (IDF), navodi CPJ.
Sve je više dokaza da je u nekim slučajevima IDF možda namerno targetirao ove novinare. Verodostojni izveštaji organizacija za ljudska prava i medija ukazuju da su napadi IDF-a u južnom Libanu 13. oktobra u kojima je ubijen novinar Rojtersa Issam Abdalah i povređeno šest drugih novinara Rojtersa, Al Džazire i agencije Frans pres bili nezakoniti i očigledno namerni. IDF je takođe priznao da je 7. januara namerno gađao automobil u kojem su putovali novinari, pri čemu je dvoje novinara ubijeno i treći je teško povređen. U najmanje dva druga slučaja, novinari su izvestili da su dobijali pretnje od izraelskih zvaničnika i oficira IDF-a pre nego što su članovi njihovih porodica ubijeni u Gazi. Naravno, ciljano ili neselektivno ubijanje novinara, ako je počinjeno namerno ili bezobzirno, predstavlja ratni zločin, a Međunarodni krivični sud je rekao da će istražiti izveštaje o ratnim zločinima počinjenim nad novinarima u Gazi.
Novinari koji izveštavaju o ratu suočavaju se sa izazovima koji prevazilaze uvek prisutan rizik od smrti. Ovi izazovi uključuju odbijanje Izraela i Egipta da omoguće međunarodnim novinarima pristup Gazi osim pod izraelskom vojnom pratnjom (pa čak i tada, uz ograničenja u izveštavanju), gašenja interneta koji sprečavaju da vesti i svedočenja iz Gaze dospeju u spoljni svet, proizvoljno pritvaranje, i uznemiravanje i zastrašivanje. Osim toga, izraelska vlada zahteva od medija u Izraelu da dostave gotovo sve detaljne izveštaje o ratu svojoj kancelariji za „cenzuru“ na pregled, dok zabranjuje izveštavanje o značajnim temama od javnog interesa u vezi sa ratom u Gazi. Takođe vlada je delovala protiv svoje domaće štampe, na primer, preteći da će se osvetiti najstarijem listu u zemlji – Haarec zbog izveštavanja o ratu, i preteći zatvaranjem lokalnih biroa stranih novinskih agencija.
Evropska unija opisuje svoj odnos sa Izraelom kao „jedan od najširih i najdubljih odnosa koje EU ima sa bilo kojom trećom zemljom na svetu“. Zbog toga, Evropskoj uniji će se suditi u vezi poštovanja međunarodnog prava svih strana u sukobu, uključujući zaštitu novinara koji su civili i moraju biti u mogućnosti da slobodno i bezbedno izveštavaju o svakom aspektu sukoba. Stoga vas pozivamo da:
Javno pozovete sve strane u oružanom sukobu da poštuju pravo novinara da izveštavaju o neprijateljstvima, osigurajte bezbednost novinara, omoguće svim novinarima koji žele da se evakuišu iz Gaze da to učine, da se odreknu neselektivnog i namernog ubijanja novinara, brzo i temeljno istražite sve napade na novinare i pozovite na odgovornost pojedince za koje se utvrdi da su odgovorni za njih.
Zahtevajte da Izrael i Egipat obezbede međunarodnim novinarima nezavisan pristup Gazi i da Izrael prekine prekid komunikacije i preduzme sve neophodne korake da osigura bezbednost novinara primljenih u Gazu, kao i onih koji tamo već rade.
Zahtevajte da Izrael dozvoli prolazak lične zaštitne opreme i materijala koji se koriste za prikupljanje vesti, kao što su šlemovi, pancirne jakne, punjači za telefone, SIM kartice i laptopovi novinarima u Gazi i na Zapadnoj obali.
Podržite brze, transparentne i nezavisne istrage o ubistvima svih novinara i okončanju dugogodišnjeg obrasca nekažnjivosti ubistava novinara od strane IDF-a.
Hvala vam na pažnji po ovim pitanjima.
Potpisnice:
Access Now
ARTICLE 19: Global Campaign for Free Expression (ARTICLE 19)
Association of European Journalists (AEJ)
Cairo Institute for Human Rights Studies (CIHRS)
Committee to Protect Journalists (CPJ)
DEMAS – Association for Democracy Assistance and Human Rights
European Federation of Journalists (EFJ)
Free Press Unlimited (FPU)
Index on Censorship
International Federation for Human Rights (FIDH)
International Press Institute (IPI)
Media Diversity Institute (MDI)
OBC Transeuropa (OBCT)
PEN International
Public Media Alliance (PMA)
Rory Peck Trust (RPT)
South East Europe Media Organisation (SEEMO)
The Daphne Caruana Galizia Foundation
Izvor: EFJ ; prevod: NUNS
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.