Da bi stanovnici Beograda zakoračili u svet savremenih telekomunikacionih tehnolohija i imali mogućnost da se prikače na optički internet – poslednjih meseci preskaču rupe, rovove i raskopane ulice.
Međutim, građani u pojedinim delovima Beograda nemaju mogućnost da biraju na čiji optički internet žele da se prikače, jer je – za razliku od Telekoma Srbija – kompanija SBB sprečena da izvodi radove na širenju optičke mreže.
Nejasno je zbog čega se sada već ranije data saglasnost od strane javnog preduzeća „Zelenilo – Beograd“ stavlja van snage. To preduzeće je mimo Zakona zatražilo dodatnu dokumentaciju od SBB-a, ali ni nakon što je traženo – dostavljeno, nadležne institucije nisu dale saglasnost da se radovi nastave.
„Praktično, oni su nam dozvolili da radimo, međutim onda su povukli svoje saglasnosti naknadno i zatražili su dodatnu dokumentaciju od nas, za koju prema Zakonu nema potrebe da je dostavljamo, mi smo to učinili – dostavili smo građevinske dozvole, dostavili smo geodetske snimke i sada nailazimo na jedno ćutanje, sa druge strane, ranije nismo imali takve probleme sa JKP ‘Zelenilo-Beograd’, kad su u pitanju mikrorovovi“, kaže Jovan Zečević, direktor pravne službe SBB-a.
Uprkos upitu televizije N1 zbog čega se kompaniji SBB traži građevinska i upotrebna dozvola za izvođenje radova koji se odnose na mikrorovove, iako Zakon predviđa da za takvu vrstu radova pomenuta dozvola nije potrebna, iz JKP „Zelenilo – Beograd“ bez odgovora.
Bez odgovora je ostalo i pitanje da li je ista dokumentacija zahtevana i od drugih kablovskih operatera?
„To se ne dešava, naravno, svima. Gledamo da konkurencija svuda po gradu ima prokope, dozvoljava im se polaganje kablova i nemaju ovakvih problema kao mi“, ističe Zečević.
Da je razvoj optičkog interneta jedan od prioriteta u telekomunikacionom sektoru u Srbiji – ne kriju ni u kompaniji Telekom Srbija. Tvrde: zahvaljujući izgradnji optičkog interneta imaju preko 10.000 novih korisnika mesečno, a time su – dodaju iz Telekoma – „obezbedili“ i 42 odsto na tržištu.
Vladimir Lučić, koordinator za internet i multimediju u kompaniji Telekom Srbija rekao je za dnevni list Kurir da je „razvoj optičkog interneta veoma bitan.
„Meni je žao što se na pragu 2020. godine na taj način kritikuje Telekom, s obzirom na to da smo se i ubrzali. Može da se postavi logično pitanje zašto to ranije nismo radili. Mi smo imali situaciju da zbog naše pasivnosti na tržištu do pre godinu dana, počinjemo da padamo u svim segmentima korisnika interneta, televizije i fiksnoj. Da smo tako nastavili, doveli bismo našu firmu do uništenja, iako bi trebalo da budemo broj jedan. Moramo korisnicima da omogućimo kvalitetan internet i televiziju, ne možemo da ih ostavimo da žive u 20. veku. Sve se radi po propisima i dozvolama u svim gradovima“, kazao je on.
Šta o tome misle građani ili korisnici, mišljenja su se nizala u komentarima na intervju u dnevnom listu Kurir:
Irena: „Saglasnost od stanara i zgrada ne obezbedjujete, vec ulazite, kopate, ne zatvarate rupe na trotoarima i radite kako Vam se prohte!“.
Mira: „Jedva smo se izborili da nam ne uvode, niko nije dao saglasnost a oni su na silu pokusali da odrade“.
Branko: „Kablovska mreža je urađena kao na divljem zapadu , ko je šta zauzeo zauzeo je“.
Usporavanje širenja mreže za građane znači i da će do tehnologija 21. veka – pričekati.
SBB je deo United Grupe, u okviru koje posluje i TV N1.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.