„Ja lično mislim da oni to neće izgurati ne zbog toga što ste vi moćni, nego zbog toga što Vučić koliko god vršio pritisak vi mu odgovarate, kao što je Koraks odgovarao Miloševiću kad mu Holbruk dođe u posetu. Vučiću odgovara da ima tako male oaze slobode, tri-četiri, gde se nešto može reći. Mislim da je ovo pokušaj pritiska kao ja to mogu da vam uradim, ali do toga neće doći jer bi onda stradao i MTS sa Arenom i Kopernikus“, kaže Slaviša Lekić.
Podsetimo, Ministarstvo kulture i informisanja, prema saznanjima N1, priprema novu medijsku strategiju i set novih medijskih zakona u kojima bi, prema namerama Ministarstva, jedno od novih rešenja bio predlog da se kablovskim distributerima televizijkih kanala i njihovim povezanim licima, zakonski onemogući da proizvode i poseduju sopstvene kanale.
Predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović kaže da vlast kreira ambijent i da postoji zabrinutost da neka naredna strategija ne bude pogodna po N1.
„Vlast je pod pritiskom vaših vlasnika promenila zakon u medijima i omogućila da u vašim oblastima bude proizvođač i distributer, to je urađeno pod pritiskom Evropske komisije, posle završetka javne rasprave i to je ustupak koji ste izdejstvovali i meni nije žao. Dobro je da imamo televiziju kao što je N1, kao protivtežu RTS i gledaoci su na dobitku. Vi vršite preventivni udar, jer niste nigde izneli koja je osnova za to što tvrdite ili ja nisam uspela da je pronađem“, kaže Ljiljana Smajlović.
Ona ističe da sirotinja i beda demorališu novinare, navodeći da je ponuda novinara velika jer se masovno gase mediji.
„Onda je korist na strani medijskih gazda, lako je naći nekoga da zameni, nismo mi ti koji diktiraju uslove, zato su novinari demoralisani – ako izgubite posao teško da ćete raditi i to je najlakši način da se kontroliše profesija“, navodi ona.
Lekić dodaje da ne strahuju samo novinari, već i celo društvo od onoga što se dešava danas i šta će se desiti sutra.
„Juče smo mogli da vidimo kako izgleda strah u nastupu premijera, izabranog predsednika i neizabranog patrijarha pred novinarima, kada se obratio vašem novinaru kao novinaru američke televizije. On je rekao da nikad nije vodio nacionalističku politiku a niko nije smeo da ga pita da li to ozbiljno misli i da ga podseti šta je radio od 1993. do juče, taj strah da ne smeš da pitaš pokazuje u kakvom smo ambijentu“, smatra Lekić i dodaje da je strah veći kod urednika koji su ga preneli na novinare.
Profesorka Fakulteta političkih nauka Snježana Milivojević iznela je podatak da „država godišnje potroši oko 210 miliona evra javnog novca, a čitavo komercijalno tržište oglašavanja vredi 160 miliona evra“. Predsednica UNS-a smatra da se stanje u medijima nije popravilo, od kako, kaže, isterujemo državu iz medija.
„Ne mislim da je to što je država dužna da oglasi tender, javnu prodaju u medijima, ja to ne bih proglasila za uzrok korupcije, to je nekorektno. To što je država obaveza da u nacionalnim medijima informiše čitaoce ne bih proglasila za izvor korupcije, to je ozbiljan čuvar demokratije. Stanje na medijskom tržištu se nije popravilo od kako isterujemo državu iz medija, isterivanjem države ostaje se bez posla, većina novinara bi rekla da nije strašno što se država oglašava u medijima. Vučić je uradio lukavu stvar, video je kako je prethodna vlast koristila državne pare za direktne, ono znate Blicu platite da tobože istražuje ekološka pitanja, ustvari mu prebacite 50.000 evra, pa odjednom počne jako lepo da se piše o ministarstvu ekologije, on je uveo nešto drugo, on je to prekinuo i onda je nastala glad na tržištu, on je krenuo u izgladnjivanje medija i presekao. Ja nisam oduševljena ni jednim ni drugim, to su sve metode kontrole, ali ne bih rekla da je to što se država oglašava izvor korupcije u medijima“, kaže ona.
Komentarišući situaciju u listu Danas, Lekić je rekao da su Danasu retroaktivno poništeni ugovori sa institucijama u Vojvodini, kao i sa pojedinim privatnicima.
„Devedesetih je nešto slično radio Milošević, tadašnji urednik Blica je pričao da nisu mogli da se štampaju gde su želeli, imali su problem sa oglašivačima. Nešto slično se dešava sa Danasom, nije država jedina koja se oglašava, imate jake privatne firme koje izbegavaju oglašavanje u Danasu“, rekao je Lekić.
Lekić je rekao da je „sve pod tablodima“ jer smo juče imali i prenos sahrane preko mreža, dodajući da je pravo novinarstvo u nekoj vrsti defanzive.
„Tabloide nije izmislio Vučić, nastali su u eri DOS-a, tada su se razvili, oteli kontroli i pretvorili u godzilu, pojeli profesiju i društvo. Okupirani smo tabloidima, nemate medij koji ima neprikosnoveni autoritet“.
„Kako se ponaša prvi čovek tako se ponašaju i ostali koji ga kopiraju, Vučić je loša kopija Šešelja, na konferenciji ako ga malo čačnete počne da se dere i viče, on kao da probudi radikala u sebi i onda se otme kontroli, to nije stanje od danas ili juče, pet godina novinari trpe teror. Ne znam koliko bi imala smisla akcija koja je nekad davala rezultate kada je Gordana Suša pokrenula akciju bojkota Šešelja“, naveo je Lekić.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.