Upitan narušava li medijski pluralizam odluka operatora u vlasništvu Telekoma i Pošte da iz svoje ponude isključe TV N1, Gajović je rekao da ne bi mogao da da odgovor na to pitanje dok se ne reši pravni status televizije N1.
Na primedbu novinara TV N1 da naša televizija posluje po zakonu, Gajović je odgovorio: „Nisam baš siguran o onome što sad govorite. Ima različitih mišljenja, dosta otvorenih pitanja, ne znam zašto se ne rešavaju, pre svega u N1, a onda i u REM-u.“
Zamoljen da objasni zašto je pravni status TV N1 nejasan, Gajović nije dao precizan odgovor.
„Pravni status je u najmanju ruku pod znakom pitanja, i onda o tome moramo na nekom drugom mestu i u nekom drugom forumu. Mogao bih odmah da pitam čija ste vi televizija (…) Niste srpska televizija. Gde vam je osnivač? Gde ste registrovani? postoji niz pitanja na koja ja nemam odgovor. Zbog toga vam i kažem da se ne uvlačimo na teren koji je vrlo klizav, volim da imam sve argumente na stolu da o tomu pričam. Ništa nije uvredljivo ako kažem da prvo treba da vidimo pravni status N1“, poručio je državni sekretar.
Televizija N1, međutim, već pet godina posluje na tržištu Srbije i nijedan državni organ za sve ovo vreme nije formalno osporio njen pravni status pred nadležnim institucijama, na šta je predstavnika Vlade Srbije u studiju podsetio nekadašnji predsednik NUNS-a, novinar Vukašin Obradović.
„Stalno se ponavlja to pitanje legitimiteta, tj. zakonskog osnova. Vaša obaveza je, ako imate ikakvu sumnju da bilo koji medij posluje nezakonito, da pokrenete mehanizam da se to utvdi i da se ta televizija dovede u sklad sa zakonom“, istakao je Obradović.
Gajović je rekao da za takva pitanja nije nadležno Ministarstvo, već REM kao nezavisno telo za elektronsko medije. Negirao je pritom da njegov stav predstavlja pritisak na rad TV N1.
„Vi (novinar N1) ste pokrenuli to pitanje. Podstakli ste me da kažem da moramo da rešimo prethodno pitanje. Vrlo rado dolazim na ovu televiziju, jer mogu da kažem ono što želim da kažem, a to što vi želite da čujete, a ja to ne kažem, nemojte da se ljutite zbog toga. Kao da govorim španski!? Moramo prethodno pitanje da raspravimo. Nije ovo nikakav pritisak“, kazao je Gajović.
Obradović je, s druge strane, primetio da predstavnici vlasti s jedne strane govore o Medijskoj strategiji i inkluzivnosti procesa njene izrade, a istovremeno u jednom danu ostavljaju milion ljudi bez TV N1 i maltene gase Kragujevačke novine koje imaju 85 godina tradicije u gradu čije rukovodstvo već šestu godinu ne raspisuje konkurs za sufinansiranje medijskih sadržaja od javnog interesa.
„Vraćam se na medijsku stratregiju od koje jedinu korist ima vlast! Mediji, osim nekog dalekosežnog uticaja koji ova Medijska strategija može imati, nemaju nikakvu korist“, ocenio je Obradović.
Programska koordinatorka BIRN-a Tanja Maksić, koja je takođe bila gošća Novog dana, rekla je da principijelno svaka vrsta monopolskog ponašanja evidentno vodi u nedostatak pluralizma, i da poslednje akcije Telekoma u tom smislu ne idu u dobrom pravcu.
„Ali ja se svejedno nadam da će Telekom i United da naprave neku vrstu dogovora da vaša televizija nastavi da se emituje. Mislim da pluralizam javnog informisanja jeste nešto na čemu mora da se insistira“, poručila je Maksić.
Gajović je rekao da se Ministarstvo jako zalaže za pluralizam i slobodu medija. Kada je reč o slučaju Kragujevačkih novina, poručio je da je Ministarstvo spremno da pomogne svakome.
„Nama se niko nije obratio, hiljadu puta sam rekao da su vrata mog kabineta otvorena, uvek sam spreman za dijalog“, rekao je on.
Obradović je, međutim, rekao da se Kragujevačke novine gase po istom obrascu kao i Vranjske koje je svojevremeno uređivao.
„Kako se bliže izbori, pritisak na medije će rasti. U tom smislu gledam i na Kragujevačke i na N1. Mislim da je prvi krak ove vlasti Vučić, a drugi mediji. Vlast se neće odreći kontrole nad medijima, siguran sam da i Medijska strategija, i obećanja koja stižu iz Vlade Republike Srbije predstavljaju šarenu lažu koja služi da se predstavi realnost onakva kakva nije“, rekao je Obradović.
Nije baš tako, uzvratio je Gajović ističući da je Vlada Srbije imala sluha za medijska udruženja kao retko gde u svetu.
„Možda možeš ti (Obradoviću) da budeš pesmista, ali hajde malo da budemo i optimisti“, zaključio je državni sekretar.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.