“Telekom tvrdi da nije kupio Televiziju Kopernikus, nego samo kablovski sistem. No, ako je to i tačno, na neka pitanja valja dobiti odgovor”, rekao je Sejdinović agenciji Beta.
Prema njegovim rečima, postavlja se i pitanje u vezi sa distribucijom medijskih sadržaja.
“Sami znamo koliko je već problema bilo u toj oblasti, i smatram da je veoma opasno da država kontroliše značajan procenat distributivnih kanala, jer na taj način stvara nelojalnu konkurenciju, i potencijalno ugrožava slobodu medija”, kazao je Sejdinović.
Prema njegovim rečima, pitanje distribucije medija, i elektronskih i štampanih, treba da bude važna tema novih zakonskih rešenja, koja treba da isključi upliv države i moguću monopolizaciju.
“Takođe, postavlja se pitanje zašto je Kopernikus plaćen toliko koliko je plaćen, da li je zaista toliko i vredeo, odnosno da li je u pitanju svojevrsno pranje novca”, naveo je Sejdinović.
Podsetio je da Zakon o javnom informisanju i medijima zabranjuje državina svim nivoima, kao i preduzećima, ustanovama i drugim pravnim licima koji su u celini ili delu u državnoj svojini, da posredno ili neposredno budu osnivači medija.
“Prema tome, Telekom ne može da bude vlasnik medija ni po sadašnjim zakonima, a – siguran sam – ni prema onima koji će proizaći iz Medijske strategije koja je u izradi. Nažalost, već duže vreme u stručnoj javnosti se govori o tome da će sadašnji protivzakonit položaj Tanjuga biti zamenjen drugim koji će biti takođe suprotan zakonu, a to je da će on doći pod okrilje Telekoma. Takođe bi trebalo proveriti informacije o vlasništvu ili planovima Telekoma da bude vlasnik i drugih medija”, rekao je Sejdinović.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.