Novi medijski zakoni kojima je državnom Telekomu omogućeno da bude vlasnik medija usvojeni su 26. oktobra 2023. godine. Novi propisi stigli su desetak dana po isteku petogodišnjeg roka nakon kojeg Telekom može da, od preduzeća Wireless Media, otkupi čitav udeo u kompaniji Mondo Inc, koja izdaje dnevni list Kurir, nekoliko magazina, u okviru kojeg posluje Kurir TV, ali i druge firme.
Ovaj otkup udela u kompaniji Mondo Inc išao bi kroz konverziju duga u vlasništvo. Jer prethodno je, podsetimo, Telekom u firmu Wireless Media uložio – 38 miliona evra, prema ugovoru od 15. oktobra 2018, a koji je u javnost u avgustu 2020. iznela narodna poslanica Marinika Tepić.
A Wireless Media d.o.o. je vlasnik pomenutog preduzeća Mondo Inc, registrovanog za delatnost – distribucija kinematografskih dela, audio-vizuelnih dela i televizijskog programa.
Nove firme u Wireless Media grupi
Da se dešava neka vrsta vlasničke konsolidacije u okviru Wireless Media grupe – matične firme u okviru koje posluje gotovo 20 preduzeća, pokazuju nedavne zabeležbe u Agenciji za privredne registre.
Preduzeće Wireless Media d.o.o. koje je sklopilo pomenuti ugovor s Telekomom, kćerka je firma matičnog preduzeća Wireless Media Grupa, koja je do pred kraj septembra 2023. poslovala pod imenom Mobil Media.
Kćerka Wireless Media dobila je 7. marta 2024. godine – još tri sestre, nastale izdvajanjem.
Ta najstarija sestra-firma, Wireless Media, razdelila je imovinu, potraživanja i obaveze svojim sestrama.
Kada je reč o dugovima, najgore je prošla sestra-firma WMG Media, registrovana za delatnost „upravljanje ekonomskim subjektom“ na koju je prebačen teret od čak 3,3 milijarde dinara duga.
Reč je o takozvanim „ostalim dugoročnim obavezama“ od 28 miliona evra.
Upravo u tom dugu mogao bi da bude „ključ“ za predstojeći Telekomov ulazak u vlasništvo Kurira i pratećih medija.
Zašto?
Zato što je navedeni iznos od 28 miliona evra, odnosno od 3,3 milijarde dinara, pod kontnim brojem 419 u poslovnim knjigama Wireless Media d.o.o, u javnosti upravo pominjan kao dokaz da je Telekom dao novac firmi Wireless Media, u vlasništvu Igora Žeželja, za kupovinu kompanije („Adria Media Grupe“) koja izdaje novine Kurir.
Sada pomenuti iznos, pod istom oznakom u bilansima, Wireless Media prebacuje na novoosnovanu firmu WMG Media, koja ima osnivački kapital od četiri miliona dinara.
Da bi preuzeo vlasništvo nad Kurirom, Telekom bi trebalo da uđe u vlasničku strukturu preduzeća Mondo Inc, tj. kćerku-firmu Wireless Media d.o.o. A, potraživanja Telekoma su prebačena, da tako kažemo radi lakšeg razumevanja – na Mondovu „tetku-firmu“ WMG Media.
Te bi, tako, neophodan korak za završetak transakcije bio da vlasnički udeo u Mondo Inc bude prenet sa firme Wireless Media na WMG media (u kojoj se nalazi potraživanje Telekoma).
Očigledno će u narednom periodu biti registracija novih promena u okviru Wireless Media grupe, ukoliko se priča o ulasku Telekoma u vlasništvo Kurira bude realizovala.
Založene firme i milioni evra za kredite
Da je uvezanost državnog Telekoma sa Wireless Media preduzećem značajna, pokazuju i brojni ugovori dostupni u Nacrtu plana podele privrednog društva Wireless Media doo.
U APR su registrovane i zaloge kojim pojedina preduzeća iz Wireless grupacije garantuju za otplatu višemilionskih kredita u evrima.
U jednom od registrovanih ugovora o zalozi, Mondo Inc se pojavljuje kao zalogodavac.
Kreditor je AIK banka. Dug je četiri miliona evra (maksimalni 5,2 miliona evra), a dužnik je – Mondova kćerka-firma Firefly Productions (u kojoj Mondo ima većinsko vlasništvo, dok je manjinsko u rukama fizičkog lica).
Firma-dužnik je registrovana za proizvodnju kinematografskih dela, audio-vizuelnih proizvoda i televizijskog programa.
Za otplatu duga Mondo, praktično, garantuje i „svim sadašnjim i budućim novčanim potraživanjima iz Ugovora o distribuciji televizijskog programa“ iz decembra 2019. godine, koji su zaključili Mondo Inc i Telekom Srbija, „sa svim postojećim i budućim aneksima ugovora“ (ugovor pogledajte OVDE).
Šta je stavka 419
Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić je avgustu 2020. iznela u javnost ugovor koji je Wireless Media d.o.o. sklopila sa Telekomom Srbije 15. oktobra 2018. godine.
Telekom je, tim ugovorom, kako je pisao portal Raskrikavanje, obećao da će uložiti 38 miliona evra u Žeželjevu kompaniju „Wireless media“.
Svega tri meseca kasnije, ova njegova firma kupila je medijsku grupaciju Adria Media Group, koja izdaje između ostalog tabloid Kurir, od bivšeg vlasnika, Aleksandra Rodića, piše Raskrikavanje.
Marinika Tepić tvrdi da je Žeželj kupio Kurir upravo novcem koji je dobio od Telekoma.
„SNS uprava Telekoma mu obezbeđuje naš novac da kupi Kurir i dodatnih 28 miliona evra. Da ironija bude veća, tih 28 miliona evra su za sadržaje koje će Telekom ponovo da otkupljuje od Igora Žeželja i ponovo mu plaćati te sadržaje našim novcem“, navela je ona.
Ugovor se odnosio na investiciju u razvoj portala „Mondo“, koji je prvobitno registrovao upravo Telekom. Ovaj internet portal je februaru 2019. prešao u vlasništvo Žeželjeve firme.
U ugovoru se, piše Raskrikavanje, navodi se da Telekom sarađuje sa Žeželjevom kompanijom Wireless media od 2004. i to upravo preko ovog portala. Zbog uspešne saradnje, kako se navodi, Telekom je odlučio da investira u Žeželjevu firmu Mondo Inc. koja će preuzeti vlasništvo nad istoimenim portalom i dalje ga razvijati.
Ovim ugovorom se, kako je navedeno, precizira da će nakon pet godina Telekom Srbija moći da zahteva od Wireless media da otkupi čitav udeo u kompaniji Mondo Inc, kao i sva prava na distribuciju programa.
Tepić je tada rekla da je Telekom platio avans od 10 miliona evra.
„Ovde piše da je tih 10 miliona evra Žeželj dobio od Telekoma, našeg novca. I ne samo to, pre sedam dana sam pitala – odakle Igoru Žeželju još 28 miliona evra na poziciji 419 u bilansu stanja njegove firme Wireless media. Taj podatak je uglavnom ostao propušten u medijima. Dakle, 10 miliona za Žeželja i Kurir i 28 miliona na poziciji 419 za koje niko nije znao odakle su. Evo ovde piše. Tačno tih 38 miliona evra – a 10 da kupi Kurir, odmah 4. januara 2019“, rekla je Tepić.
Zakon o računovodstvu, tačnije, prateći podzakonski akt – Pravilnik o kontnom okviru propisuje da se na računu 419 – Ostale dugoročne obaveze, „iskazuju ostale dugoročne obaveze koje nisu iskazane na ostalim računima u okviru računa grupe 41“, na kojima se, inače, knjiže dugoročne obaveze po osnovu kredita kod banaka, kod zavisnih privrednih društava, obaveze po osnovu izdatih hartija od vrednosti, dugoročni krediti i zajmovi u zemlji, u inostranstvu i dr.
D. K.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.