U analizi kontrole banaka koje posluju na domaćem tržištu, uz naznačenu nepravilnost konstatovano je i da ti krediti predstavljaju reputacioni rizik. Guvernerka Jorgovanka Tabaković, međutim, kaže da o tome ne odlučuje NBS.
„Narodna banka Srbije ostavlja na volju bankama, direktno i indirektno, i neposredno i posredno, da one procenjuju kome će i po kojim uslovima one odobravati kredite. Metodologiju rizika za odobravanje kredita procenjuje svaka banka ponaosob ali kad propiše tu metodologiju, dužna je da se nje pridržava, ili u prevodu ako kažete da su vam neki klijenti rizični i da u njih ne treba ulagati onda bi toga trebalo da se pridržavate“, kaže Tabaković.
Ona dodaje da interpretacija da Narodna banka zabranjuje finansiranje određenih klijenata u bilo kojoj oblasti nisu tačne.
Da diskriminacija medija u odobravanju kredita postoji tvrdi i Udruženje novinara Srbije. To udruženje je saopštilo da UNS ima dokaze da pojedine poslovne banke ne poštuju zakonsku obavezu da se prilikom odobravanja kredita isključivo rukovode „finansijskim stanjem dužnika – pravnog lica, odnosno kreditnom sposobnošću dužnika – fizičkog lica, kao i vrednošću i pravnom sigurnošću njegove kreditne zaštite“, a na koju se poziva NBS.
UNS je pozvao nacionalnu banku da proveri poslovanje makar onih banaka za koje je Udruženje utvrdilo da bez zakonskog osnova ne odobravaju kredite novinarima, medijima i udruženjima građana, a to su Rajfajzen, Vojvođanska i Inteza banka.
UNS je naveo i da se povodom ovog problema obratio i Zaštitniku građana kojem je u decembru poslao dokaze o diskriminaciji, ali da on još nije zvanično odgovorio.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.