Globalni događaj „Prvo su došli po Asanža“, koji slavi uzbunjivače i slobodu izražavanja, održan je sinoć istovremeno u deset gradova širom sveta, među kojima je bio i Beograd
at least one Dutch pirate attending @wikileaks "First they came for #Assange.." global event https://t.co/RrxDJZvwPd pic.twitter.com/fGGmuAOqDv
— Rico Brouwer (@ricobrouwer) June 19, 2016
Publici u Narodnom pozorištu u Beogradu video-linkom uživo se obratio osnivač „Vikiliksa“ Džulijan Asanž koji se već pet godina nalazi u azilu u ekvadorskoj ambasadi u Londonu, poručujući da je „Vikiliks“ moderna biblioteka znanja, koju moderni varvari žele da unište.
– Ona sadrži više od 11 miliona izveštaja i graditi tu biblioteku je ispunjenje sna. Nju stvaraju naša ljubav, ljubav naših izvora, ali i 100 godina ukupnih zatvorskih kazni širom sveta. Tu biblioteku moderni varvari žele da unište, ali ona raste iz dana u dan, kao i broj njenih zaštitnika – rekao je Asanž.
Heute @Volksbühne #Berlin: First they came for #Assange…bit.ly/1Un6PsF
SPECIAL GUEST: PJ HARVEY! @wikileaks pic.twitter.com/Cem3qUYMd4— Angela Richter (@AngelaRichter_) June 19, 2016
Osnivač „Vikiliksa“ nije želeo da govori o optužbama na svoj račun, ali je istakao da su ga one ojačale i dale mu „supermoć“.
– Optužen sam da sam špijun, terorista, seksualni krimninalac, i to je za mene bio šok, da se probudim i shvatim da sam postao demon. Ali sada sam srećan, jer sam shvatio da se nisam ja pretvorio u demona, već su se drugi pretvorili. Optužbom sam dobio „supermoć“ da vidim druge kakvi zapravo jesu – rekao je Asanž.
First They Came for #Assange. ThePressProject proudly participates at a universal event https://t.co/BSZPiBcqs9 pic.twitter.com/LbOIljIXDQ
— ThePressProject EN (@tpp_en) June 17, 2016
On je podsetio i na druge optužene da su špijuni i teroristi, poput Čelzi Elizabet Mening (američki vojnik rođena kao Bredli Edvard Mening, uhapšena zbog saradnje sa Vikiliksom), bivšeg radnika CIA Edvarda Snoudena, za koje je rekao da su posebni i hrabri ljudi.
Posle Asanža publici se istim video-linkom obratio i ministar spoljnih poslova Ekvadora Gijom Long koji je podsetio da je ta država, uprkos brojnim pritiscima, pretnjama i prljavoj kampanji dala azil Asanžu i istakao da njena vlada nikada nije zažalila zbog te odluke.
– Moja vlada veruje da principijelne odluke mogu da dovedu do promene situacije u kojoj se ugrožavaju ljudske slobode. Ostaćemo potpuno posvećeni zaštiti Asanža, ali i borbi da se njegovo nelegalno zatočeništvo ukine – rekao je Long.
Pored direktnog uključenja Asanža, publika na sceni „Raša Plaović“, imala je priliku i da uživo čuje i postavi pitanja „Vikiliksovoj“ advokatkinji Renati Avili sa kojom je o počecima Vikiliksa, Asanžu, i konceptom nadzora i bezbednosti razgovarala srpska književnica i dramaturg Maja Pelević.
Kako je Avila istakla koncept nadzora se iz temelja promenio poslednjih godina razvojem tehnologija, ističući da se korišćenjem mobilniih telefona i internet sajtova bez razmišljanja ljudi odriču svoje privatnosti, a time i slobode.
– Kažu nam da ne brinemo, da je to samo zbog marketinga, kako bi nam prodali stvari i olakšali život, ali koja je cena za to? Postali smo predvidivi, a to znači da smo podložni kontroli. Ne kao individue, već kao društvo. To dovodi do toga da, predviđanjem našeg sledećeg koraka, mogu da manipulišu izborima i politikama koje donose – rekla je Avila.
FIRST THEY CAME FOR ASSANGE! Global event 19-25 June. Speakers, venues, livestream & more: https://t.co/RYLAO8kReb pic.twitter.com/xkAliOULU3
— CKCR (@ClimateRevcynth) June 15, 2016
Avila je istakla i da rezultati predstojećih predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, odnosno izbor između dva postojeća kandidata, samo mogu da otežaju situaciju uzbunjivačima, „Vikiliksu“, kao i Asanžu lično.
Ona je optužila aktuelnog predsednika SAD Baraka Obamu da je dozvolio uvođenje veoma stroge politike protiv uzbunjivača i time postavio temelje za njihov dalji progon.
U događaju koji se simultano održao u Narodnom pozorištu u Beogradu, Centru „Pompidu“ u Parizu, teatrima „Folksbine“ u Berlinu i „Bozar“ u Briselu, „Circulo de Bellas Artes“ u Madridu, na Nedelji mode u Milanu, kao i u Njujorku, Kitou, Buenos Ajresu i Montevideu, počela je „Asanžova nedelja“.
Među učesnicima tog globalnog događaja bio je i filozof Slavoj Žižek, koji je snimljenom video porukom poručio da je Asanž pokazao kako se danas može biti heroj, i da on živi kroz nas i bori za nas, a da smo svi krivi ukoliko ništa ne uradimo.
– Džulijan Asanž, koga imam čast da nazivam prijateljem, našao je jedno moguće rešenje. Svi volimo da citiramo Gandija – Ne čekajte da neko drugi sprovede promene, budite vi sami promena koju želite. I to je ono što je Asanž uradio: pokazao nam je šta sve možemo. Ovo nije očajnička situacija. Mi to možemo – rekao je Žižek.
Snimljene video-poruke za publiku u Beogradu imali su i kreatorka Vivijen Vestvud, kompozitor Brajan Eno, a u ostalim gradovima Peti Smit, Pi Džej Harvi, Noam Čomski, Janis Varufakis, Vivijan Vestvud, Majkl Mur, Žan Mišel Žar, Evgenij Morozov, Angela Rihter …
First they came for Assange https://t.co/ST0mJCRszI pic.twitter.com/WzPJ9tVhhi
— PPI (@ppinternational) June 19, 2016
Pokretači pokreta su DiEM25 (Democracy in Europe Movement), bivši grčki ministar finansija Janis Varufakis, i hrvatski filozof Srećko Horvat, koji je i inicijator Filozofskog teatra.
Cilj globalnog događaja je da se naglasi da današnje društvo živi u veoma opasnom vremenu u kojem svako ko se suprotstavi političkim i finansijskim centrima moći, veoma brzo može da postane meta, poput Asanža.
Džulijan Pol Asanž je australijski novinar i internet aktivista, najpoznatiji po svom radu na internet sajtu Vikiliks.
Od 30. novembra 2010. nalazi se na crvenoj Interpolovoj poternici zbog optužbi za silovanje koje je pokrenula Švedska, a koje se navodno dogodilo 2010. godine.
https://twitter.com/realkingrobbo/status/741314222873804800?ref_src=twsrc%5Etfw
Asanž se 7. decembra u Londonu predao Skotland Jardu, da bi zatim 23. februara 2011. sud u Londonu naložio da bude izručen Švedskoj.
Ekvador je 16. avgusta 2012. odobrio politički azil Džulijanu Asanžu, koji se od 19. juna iste godine nalazi u ambasadi te zemlje u Londonu.
Britanske vlasti su saopštile da bez obzira na odluku neće dopustiti Asanžu da napusti zemlju.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.