Sada već bivši novinar Mađar soa Kornel Bajtai izjavio je danas u Subotici da je šestoro ljudi, među njima četiri novinara, ostalo bez posla u ovom listu zbog odbijanja da potpišu ugovor koji predviđa premeštanje na nova radna mesta iz Subotice u Novi Sad, što, kako je rekao, „nastavak političkog pritiska od strane Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) i onemogućavanje obavljanja novinarskog posla”
„Premeštanjem u Novi Sad trebalo bi da putujem svaki dan 200 kilometara, da tamo budem prisutan osam sati, dok novinarski posao ne podrazumeva sedenje u nekoj kancelariji, vezivanje za neki grad ili mesto. Ja to doživljavam kao čisto onemogućavanje da radim svoj posao i u jednom trenutku sam osetio da više nema smisla ostati u ovom listu”, rekao je Bajtai za portal Magločistač.
Bajtai je kazao da ponudom za premeštaj na nova radna mesta, rukovodstvo Mađar soa krši Zakon o radu, s obzirom da je Subotica više od 50 kilometara udaljena od Novog Sada, a prema zakonu zaposleni se ne smeju preraspodeljivati na radna mesta koja su udaljena više od 50 kilometara i dodao da je ovakav potez, “samoubistvo za ovaj list jer su odstranjeni najbolji novinari i kadrovi koji su obrazovani i da se u radu lista već sad vide problemi”.
“Oni su znali da je ovo kršenje zakona i da mi treba da potpišemo nekakav papir gde navodno dobrovoljno pristajemo na premeštanje. U mom slučaju nisu uzeli u obzir da sam ujedno i član rukovodstva sindikata Nezavisnost u Mađar sou i član Nadzornog odbora ovog tela na republičkom nivou, sektor za kulturu i medije, a na osnovu kolektivnog ugovora, poverenik sindikata ne može da se premešta na drugo ili niže plaćeno radno mesto”, rekao je Bajtai.
Kako je kazao, “ovakavu ponudu rukovodstva Mađar soa doživljava kao pokušaj odstranjivanja nepoželjnih ljudi iz lista i da se oslobode onih koji ne pišu onako kako oni to očekuju”.
Prema njegovim rečima, novinarstvo je zbog stalnih političkih pristisaka svuda u ozbiljnoj krizi, a novinari zbog egzistencijalnih problema ćute i rade ono što im se naređuje, kao i da se posao novinara bez političkih pritisaka može raditi ako pored toga postoji i neko drugo rado mesto kojim se obezbeđuje egzistencija, a istovremeno piše za slobodne portale i štampane medije.
„Nekada je Mađar so bio slobodan. Ja sam odrastao uz ovaj list. Devedesetih godina je bio opozicioni list i objektivan. Zaposlio sam se pre 13 godina i sve do pre nekoliko godina slobodno smo mogli da pišemo i kritikujemo. Danas o SVM-u ne smemo pisati ni jednu lošu reč jer se takve vesti selektivno objavljuju. Ranije sam kritikovao i DS koji je bio u vlasti sa SVM na raznim nivoima, a sada se ni Srpska napredna stranka (SNS), pa tako ni vlada ne mogu kritikovati”, rekao je Bajtai.
Osmoro novinara dnevnog lista Mađar so je polovinom jula dobilo od direktorice tog lista Rozalije Ekres poziv da se izjasne o premeštanju na nova radna mesta iz Subotice i Sente u Novi Sad, što su pojedini novinari ocenili kao nastavak političkog pritiska na njih i kao pokušaj kršenja Zakona o radu.
Oni su ranije za taj pritisak optužili Nacionalni savet Mađara, koji je osnivač Mađar soa, kao i stranku koja ima dominantnu poziciju u tom savetu, Savez vojvođanskih Mađara (SVM).
Među ljudima kojima je ponuđen premeštaj ima i nekoliko njih koji su i osnivači civilne organizacije Mađarski pokret (MP).
Četrnaest novinara lista Mađar so u junu mesecu je u otvorenom pismu javnosti optužilo SVM za politički pritisak na novinare tog lista. Pojedini novinari listova Mađar so i Het Nap održali su početkom jula u Subotici građanski protest ispred sedišta Nacionalnog saveta Mađara, na kojem su ponovo optužili SVM za politički pritisak.
Foto: Magločistač
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.