Urednici istraživačkih medija reaguju na optužbe provladinog tabloida – Čečen: Nemam ja inostranog savetnika, već Vučić, Žarković: Pošto Informer dobija značajna sredstva iz budžeta proističe da su oni najveći korisnici evropskog novca, Dojčinović: „Strane plaćenike“ otkrivaju dva puta mesečno
Novac koji istraživački portali i kritički listovi dobijaju „sa Zapada“ zanemarljiv je fragment sredstava koji iz istih izvora dobija država Srbija, kažu za Danas urednici medija koje periodično „satanizuju“ provladini tabloidi.
Prema navodima naših sagovornika, izvori finansiranja medija jesu legitimna novinarska tema, ali način na koji to čine provladini mediji crta metu na leđima kritički orijentisanim novinarima.
– Svaki tekst koji smo objavili se bazirao na dokumentima. Pa pošto ne mogu da nas tuže, onda nas proglašavaju za strane plaćenike – kaže za Danas Branko Čečen, direktor Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).
Poslednji u nizu tekstova koji istraživačkim medijima lepi etiketu „strani plaćenici“ objavljen je pre dva dana u provladinom tabloidu Informer. U tekstu se iznose podaci o navodnim sredstvima koje su ovi mediji dobili od inostranih ambasada ili Evropske unije.
– Ništa mi nismo dobili. Sredstva koja oni pominju, mi smo osvojili na konkursima. Novac koji završi medijima nije ni hiljaditi deo para koje dobijaju Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo pravde i brojni drugi državni organi. Uostalom, nemam ja inostranog savetnika, već Vučić – navodi Čečen.
Ono što u tekstovima poput onog koji je objavljen u Informeru upada u oči jeste satanizacija Zapada i novca koji iz tog pravca dolazi u zemlju. Za Čečena, to nije slučajnost i pronalazi bar dva razloga zbog kojih je to tako.
– Najpre, u Srbiji izuzetno jača medijski uticaj Rusije. A drugo, čini mi se da se takvim tekstovima priprema javno mnjenje. Izvršna vlast, kroz sebi bliske medije, ostavlja sebi otvorene opcije u slučaju da odnosi sa Evropskom unijom dođu do usijanja. Brojne teme na kojima Evropa insistira ne odgovaraju našim vlastima – navodi Čečen, dodajući da strahuje „kuda ta vrata vode“.
Nedeljnik Vreme je jedna od medijskih kuća čije se poslovanje gotovo redovno nađe u tekstovima koji upiru prste u strane plaćenike. Glavni urednik Vremena Dragoljub Žarković kaže za naš list da on lično, ali i menadžment kuće, razmatra tužbu protiv lista Informer.
– Legitimna je tema baviti se finansiranjem medija i to su sve javni podaci koje možete naći za pola sata. Problem je što je njihov nezvanični izvor tvrdio da sam ja lično uzimao novac, što je potpuno netačno. Zbog toga razmatram da tužim Informer. Isto razmatra i menadžment Vremena zbog toga što njihovi tekstovi nanose štetu firmi – kaže Žarković.
Prema njegovim rečima, najviše novca od Evropske unije je dobila država Srbija.
– U tom smislu, imajući u vidu da Informer dobija značajna sredstva iz budžeta proističe da su oni najveći korisnici evropskog novca – navodi Žarković.
Kada kupite bilo koji provladin tabloid, dobre su šanse da ćete u njemu pronaći ime Stevana Dojčinovića, glavnog urednika istraživačkog portala KRIK. On za Danas kaže da se tema otkrivanja „stranih plaćenika“ ponavlja dva puta mesečno.
– Ovo je već rutina. Ovaj poslednji tekst je, čini mi se, objavljen i bez nekog posebnog povoda, čisto da podsete na nas – kaže Dojčinović.
Veću opasnost od samog teksta, Dojčinović vidi u kontekstu u kojem se oni objavljuju.
– Već danima se diže histerija. Piše se o pripremama za ubistvo premijera i njegovog brata. I onda pre nekoliko dana tabloid Srpski telegraf napiše tekst u kojem nas optužuju za kriminalizaciju premijerovog brata i medijsku pripremu ubistva – tvrdi Dojčinović.
On dodaje da se stvara atmosfera ugroženosti u kojoj nije nezamislivo da se pojavi neko ko će da zaštiti premijera od istraživačkih novinara.
Nezvanični izvor gleda nepostojeću televiziju
„Nezvanični izvor Informera je u tekstu rekao da je odlučio da se javi redakciji pošto se iznervirao kada me je video na TV-u kako građanima delim lekcije o poštenju. Ne znam kako je mogao da me gleda, kada ja dve godine nisam gostovao na televizijama“, kaže Dragoljub Žarković, glavni urednik nedeljnika Vreme.
Foto: Medija centar Beograd
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.