Udruženje hrvatskih novinara i publicista HNIP reagiralo je na prvostupanjsku presudu Općinskog radnog suda u Zagrebu u predmetu otkaza Hloverke Novak Srzić te njihovo reagiranje prenosimo u cjelosti
‘Hrvatski novinari i publicisti neugodno su iznenađeni pvostupanjskom presudom Općinskog radnog suda u Zagrebu u predmetu otkaza Hloverke Novak Srzić!
Ta presuda je za HNiP neprihvatljiva.
Ona ozakonjuje verbalni delikt, kojega je u nastojanju da zatre svako kritičko razmišljanje, protuustavno, krajnje nedemokratski i neprofesionalno promovirala uprava HRT-a na čelu s Goranom Radmanom.
Ova presuda protivi se svim načelima i dobrim praksama vođenja posebnih radnih sporova zaposlenika u medijima, budući da je zadaća suda razgraničavanje područja Ustavom zajamčenog prava na slobodu iznošenja osobnog mišljenja i područja zaštite podataka i vrijednosti povezanih s poslovanjem medijske kuće.
Također, ne manje bitno, ova presuda je u suprotnosti i u odnosu na presude drugim djelatnicima HTV-a koji su također bili nezakonito sankcionirani zbog javnog istupanja.
Vidljivo je da u ovom slučaju hrvatsko pravosuđe nema ujednačen kriterij, da se nije poštovala ujednačenost pravne prakse, a to izravno ukazuje na nejednakosti u primjeni pravnih normi.
Ova je presuda utoliko izuzetno opasan presedan s nesagledivim pravnim i društvenim posljedicama, ne samo u pravnim procesima, nego i sa stajališta afirmacije poželjnih društvenih vrednota. Uz to izravno stimulira nasrtaje na slobodu govora, nejednakost u ostvarivanju ljudskih prava i slobode govora, te umjesto slobode i odgovornosti nameće princip cenzure i gušenja slobode javne riječi, što je bila praksa bivše uprave HRT na čelu s Goranom Radmanom.
Podsjećamo da je iznošenje mišljenja Hloverke Novak Srzić bilo sukladno mišljenju Programskog vijeća HRT-a kao autentičnog korektiva programa, te da i ta činjenicapotvrđuje da njezin istup nije i ne može biti povreda radne discipline za koju se izriče otkazs obzirom na skandalozno prenošenje inauguracije hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović koje je bilo medijsko pitanje od prvorazrednog društvenog i političkog značaja.
Uvažavajući u potpunosti neovisnost i ne želeći vršiti pritisak na sudsku vlast, Hrvatski novinari i publicisti nadaju se da će više pravosudne instance pokazati bolje shvaćanje posebnosti sporova u medijima. Također se nadamo da će se ujednačiti prakse prema kojima su nekim dopušteni svi prekršaji bez ikakvih posljedica, a drugima se presuđuju kazne i verbalni delikti za iznošenje društveno važnih i dokazanih istina.
Očekujemo od srodnih profesionalnih, civilnih i društvenih institucija jasnu i javnu potporu u vezi ovog slučaja, jer se ne radi o zaštiti jedne osobe, u ovome slučaju Hloverke Novak Srzić, nego o zaštiti temeljnih društvenih principa i standarda funkcioniranja državnoga poretka u demokratskoj državi.’
Foto: Jutarnji.hr/Goran Mehkek/Hansa Media
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.