14. sep 2016.

Još jedna u nizu oslobađajućih presuda za pretnje novinarima

sudtucakNakon što su ga niški sudovi pravosnažno osudili za pretnje uredniku Južnih vesti, bivšeg direktora “Toplane” Milutina Ilića Vrhovni kasacioni sud oslobodio je svih optužbi. Sudsko veće je ocenilo da njegove reči “Da ste takvu stvar objavili u Americi, da li biste živi dočekali jutro” nisu pretnja

Ovo pitanje Ilić je novinaru Predragu Blagojeviću uputio aprila 2013. godine, kada ga je pozvao je je bio nezadovoljan serijom tekstova o korupciji u tom javnom preduzeću. Na pitanje novinara da li to da shvati kao pretnju, Ilić je odgovorio: “Da vi kažete da ja lažem, a ja da vas milujem i mazim, to neće moći”.

Ilić je marta 2016. pravosnažno bio osuđen na uslovnu zatvorsku kaznu. Međutim, sudsko veće Vrhovnog kasacionog suda je zaključilo da to što je Ilić izrekao nije pretnja i konačno ga oslobodilo svih optužbi.

… u izreci prvostepene presude ne proizilazi da je okrivljeni oštećenom uputio ozbiljnu i konkretnu pretnju da će napasti na život i telo, odnosno ozbiljno mu nauditi, pa stoga ni reči: “Da ste takvu stvar objavili u Americi, da li biste živi dočekali jutro”… kod oštećenog nisu mogle stvoriti osećaj ugroženosti – piše u presudi Vrhovnog kasacionog suda.

Podsetimo, sudski proces protiv Ilića traje već nekoliko godina.

Ilića je najpre juna 2014. sudija Osnovnog suda Marija Svilar Petković oslobodila krivice, ali je tu presudu ubrzo poništio Apelacioni. U novom suđenju Ilić je decembra 2015. proglašen krivim, što je marta ove godine potvrdio i Viši sud.

 

NUNS: Neobjašnjiva praksa srpskog pravosuđa

Nezavisno udruženje novinara Srbije podseća da ova presuda dolazi nakon nekolicine sličnih odluka srpskog pravosuđa.

Naime, nedavno je sud ocenio i da reči “Treba vas zapaliti”, upućene redakciji Južnih vesti nisu pretnja, već sloboda govora, a nešto pre toga je i tužilaštvo odbacilo prijavu novinara ovog medija Dragana Marinkovića, kome je jedan čovek poručio: “Dao bih ti ja metak u čelo”. Tužilaštvo je tada zaključilo da ni to nije pretnja.

Neobjašnjiva je tužilačka i sudska tolerancija koja preteće poruke ne smatra krivičnim delom ugrožavanja sigurnosti, već slobodom izražavanja. Po ko zna koji put ukazujemo da učestala sudska tolerancija ozbiljnih pretnji novinarima ohrabruje nasilje prema medijskim radnicima – ističu u NUNS-u.

Zato su, kažu u NUNS-u, veoma zabrinuti zbog ovakve sudske odluke i podsećaju da je u 2014. godini bilo 11 verbalnih napada i pretnji novinarima, dok je u 2015. godini taj broj utrostručen.

Kako “pretnja postaje dominantni metod pritiska na slobodu informisanja i izražavanja u Srbiji”, u NUNS-u smatraju da treba organizovati ozbiljnu stručnu raspravu u kojoj bi sudije, tužioci, advokati i drugi pravni eksperti “raspravili pitanje pravne kvalifikacije pretnje”.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend